SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Plan treningowy kalistenika o co chodzi z negatywami

Witam jestem początkujący i chcę zacząć przygodę z kalistenika zaczynam od ustalenia planu treningowego będzie to fbw Nie wiem czy dobrze rozpisałem plan wzorowałem się gotowym planem i starałem się dobrać 1 ćwiczenie na mniej więcej określoną partie ilości powtórzeń nie jestem w stanie określić bo jeszcze nie ćwiczyłem w kalistenice ustawie to na pierwszym treningu wiem że liczba powtórzeń na hipertrofię wynosi mniej więcej od 6 do 14 wcześniej ćwiczyłem na siłowni około 5 miesięcy z przerwami Czym kierować się przy układaniu planu treningowego? Bo jestem zielony w temacie kalisteniki zależy mi żeby w treningu angażować środek klatki ponieważ mam jakby braki w środku klatki I nie wiem do końca o co chodzi z negatywami wydaje mi się że chodzi o to że jakby podciągniecią robimy od góry do dołu zamiast od dołu do góry.

Szymixon 13 sierpnia 2021
Ekspert odpowiada

Witaj!

Trening kalisteniczny jest znakomitym wyborem, jeżeli chodzi o początek treningów.

Bazowanie na własnej masie ciała daje solidny wycisk i nie ma potrzeby wykorzystywania ciężarów, aby uzyskać bardzo fajną sylwetkę. Oczywiście niektóre ćwiczenia mogą być na początku zbyt trudne jak te bazujące np. na pompkach z poręczami itd. Jednak bez problemu znajdziesz zamienniki ćwiczeń.

Polecamy również: Kalistenika - jak zacząć?

Czym się kierować w przypadku planu kalistenicznego?

Przede wszystkim tym, aby wykonywać ruchy angażujące jak najwięcej grup mięśniowych i trenować całe ciało, nie pomijając innych grup mięśniowych. Jeżeli chodzi o środek klatki, bardzo fajnie tutaj spisują się pompki diamentowe, które mocno angażują środek klaty i tricepsy. 

Jeżeli chodzi o powtórzenia negatywne, to jest to nic innego, jak wykorzystywanie jedynie tej fazy ruchu, która polega na rozciągnięciu mięśni, czyli fazy koncentrycznej. Skoro podałeś przykład drążka, faza pozytywna to podciągnięcie, faza negatywna to powolne opuszczanie się z kontrolą mięśni. 
Ruch negatywny, negatyw, powtórzenie negatywne - polega więc jedynie na opuszczaniu się z pomocą siły mięśni na drążku. Ruch pozytywny wykonujemy np. z podwyższenia, aby sobie ułatwić, jak nie jesteśmy w stanie wykonać powtórzenia podciągania w pełnym jego zakresie. 

Przykład: wchodzisz na podwyższenie, w podskoku trzymasz się drążka w okolicy szyi/klatki piersiowej i powoli opuszczasz się w dół. 

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 14 sierpnia 2021
0
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.