SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

pęknięte zebro?

siema. wczoraj na treningu mma kolega przerzucil mnie przez ramie i mam wrazenie ze cos nie tak jest z moja klata do konca. czy moglo peknac zebro? jakie sa odczucia jak zlamiemy zebra?

bialecki 20 October 2021
Ekspert odpowiada

Witaj!

Urazy w okolicy żeber zazwyczaj pojawiają się podczas bezpośredniego uderzenia w kości, czy też upadku. 
Jeżeli chodzi o objawy pęknięcia, czy złamania żeber są one bardzo osobnicze.

Oznacza to, że wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że w przeszłości miało pęknięte żebro, a po kilku dniach bólu zapominają o urazie. 
Są jednak tez osoby, które np. opisują znaczące trudności z oddychaniem, gdzie żebro będzie bolało przy każdej próbie głębszego oddechu. Czasem urazy mogą być bardzo poważne, gdy np. podczas złamania żebra dojdzie do uszkodzenia narządów wewnątrz klatki piersiowej. Uszkodzenia mogą prowadzić nawet do krwotoku wewnętrznego i śmierci.

Polecamy również: Kontuzja, grzać czy chłodzić miejsce bólu? Kiedy robić okłady

Tutaj ważna jest szybka diagnostyka. Jeżeli ból jest dokuczliwy, konieczne jest wykonanie RTG (prześwietlenia), aby sprawdzić, co dokładnie się dzieje. 
Tak czy inaczej, jeżeli masz podejrzenia, że nie jest to jedynie obicie tkanek, a coś się stało, było czuć, że kości „zatrzeszczały”, to koniecznie bym dalej skonsultował się z fizjoterapeutą lub lekarzem w celach minimum badania palpacyjnego, aby wymacać ewentualną szkodę. 

Pęknięcie zazwyczaj wymaga jedynie leczenia zachowawczego. Czyli zmniejszenie znacznie aktywności i oczekiwanie aż stan się poprawi.
Bardzo pomocne w okresie regeneracji są suplementy oparte na kolagenie, msm, witaminie c, kwasach tłuszczowych omega 3. 

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 21 October 2021
0