SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Osteoporoza - czy warto stosować odżywki białkowe?

Witam, mam takie pytanie. Czy jeśli stosuje dietę z zawartością białka, ale nie ćwiczę bo mam lekką osteoporozę i problemy z wydolnością płuc. To czy mogę pić białko żeby masę zbudować?

Kamil08 26 marca 2022
Ekspert odpowiada

Ilość dostarczanego z dietą białka ma ogromne znaczenie dla masy i siły naszych mięśni oraz ich ogólnej sprawności i aktywności metabolicznej. Mięśnie są bardzo ważne dla naszego organizmu, albowiem nie tylko zapewniają nam mobilność, ale też chronią nas przed cukrzycą i innymi chorobami metabolicznymi, spalając większość spożywanego przez nas cukru i tłuszczu, a także chorobami nowotworowymi, produkując i wydzielając prozdrowotne hormony tkankowe, nazywane ogólnie miokinami.

Białko pokarmowe jest dlatego tak ważne dla kondycji tkanki mięśniowej, która zbudowana jest w przewadze właśnie z białek, że dostarcza cząsteczek odbudowujących białka mięśniowe, czyli aminokwasów. Tkanka mięśniowa bowiem, jak każda struktura naszego organizmu, pozostaje w stanie tzw. równowagi dynamicznej, czyli cały czas traci swoje zużyte elementy, które na bieżąco odbudowuje, wykorzystując w tym celu aminokwasy pochodzące z białek pokarmowych. Pochodzące z białek pokarmowych aminokwasy stymulują również proces syntezy białek mięśniowych, aktywując anaboliczne szlaki sygnalizacyjne we włóknach mięśniowych. Dlatego spożywane w odpowiedniej ilości białko sprzyja przyrostowi masy i siły mięśni. Najlepiej działa jednak na tym polu z wysiłkiem fizycznym, nawet niewielkim, albowiem aminokwasy aktywują anaboliczne szlaki sygnalizacyjne we włóknach mięśniowych w połączeniu ze specyficznymi dla nich białkami transportowymi, których poziom wzrasta znacząco w efekcie pracy mięśniowej.

Białko jest też ważne dla stanu kośćca, albowiem również kości zbudowane są w znacznej części z białek. 

Niedawne badania wykazały również, że ilość spożywanego białka ma ogromne znaczenie dla wydolności płuc. Otóż ich wydolność, jak się okazuje, jest kształtowana przez jeden z aminokwasów - cysteinę, a dla podtrzymania prawidłowej funkcjonalności tkanki płucnej organizm zużywa nawet 50% cysteiny dostarczanej mu wraz z białkiem pokarmowym.

Dlatego też oczywiście dodatkowe spożycie białka w Twoim przypadku, w postaci odżywki wysokobiałkowej, będzie jak najbardziej zasadne. Najbardziej wartościowe dla Twojego przypadku powinny być białka wysokocysteinowe, czyli izolaty lub koncentraty białek serwatkowych (WPI, WPC). Niemniej doradzałbym włączenie też jakiejś dawki ruchu. Nie musi to być trening ciężarkami, tylko przykładowo jakieś lekkie ćwiczenia z cienkimi gumami, a do tego jakiś codzienny spacerek.    

Sławomir Ambroziak Farmakolog 28 marca 2022
0
Pytania które mogą Ciebie zainteresować
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.