SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Omega 3 - kiedy przyjmować kwasy tłuszczowe omega-3?

ile omegi 3 dziennie przy wadze 80 kg

Kamiśśśśś 27 marca 2022
Ekspert odpowiada

To pytanie jest nieco kłopotliwe. Po pierwsze dlatego, że nie istnieją oficjalne normy zalecanego dziennego spożycia nienasyconych kwasów tłuszczowych szeregu omega 3, a po drugie, że wiele zależy tutaj od formy tych kwasów (roślinne czy rybne) i dziennego spożycia nienasyconych kwasów tłuszczowych szeregu omega 6.

Przyjęło się uważać, że dzienne spożycie kwasów omega 3 powinno wynosić min. 250 mg. Niemniej Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności informuje, że dopiero spożycie kwasów omega 3 na poziomie 2-4 g dziennie skutkuje pożądanymi efektami zdrowotnymi i że dawka do 5 g dziennie nie powoduje wzrostu ryzyka pojawienia się niepożądanych efektów działania. Najczęściej jednak profilaktycznie, prozdrowotnie, zaleca się dzienne spożycie na poziomie ok. 600 mg kwasów omega 3 w przypadku dorosłej, zdrowej osoby. To w przypadku kwasów pochodzących z ryb. Natomiast spożycie roślinnego kwasu omega 3, czyli ALA, jako alternatywy dla rybich omega 3 (np. w przypadku wegan), powinno kształtować się na poziomie min. 2 g dziennie.

Ważne jest również zachowanie proporcji pomiędzy spożyciem nienasyconych kwasów tłuszczowych szeregu omega 3 a szeregu omega 6, albowiem kwasy z tych grup konkurują ze sobą o różne szlaki metaboliczne, chociaż również w tym względzie brakuje jednoznacznych wytycznych. Zakresy sugerowanych proporcji wahają się tutaj w przedziale od 1:1 do 1:6. Dlatego chyba najważniejsze, aby pamiętać, że jeżeli przyjmujemy suplementy nienasyconych kwasów tłuszczowych szeregu omega 3, to musimy spożywać również codziennie trochę produktów pokarmowych, obfitujących w nienasycone kwasy tłuszczowe szeregu omega 6, takich jak orzechy czy nasiona sezamu lub słonecznika.   

  

Sławomir Ambroziak Farmakolog 28 marca 2022
0
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.