SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Odżywka białkowa dla 15 latka, mogę brać białko?

Witam, mam 15 lat, ważę 65 kg i mam 175 wzrostu. Ćwiczę na siłowni, zacząłem od 14 roku życia ale miałem dużo przerw. Czy mogę na dzień dzisiejszy brać białko? Oglądałem filmiki w których mówili że białko to dobre uzupełnienie. Dużo jem i mog brać te białko?

Fighter_6 22 September 2020

Co to jest odżywka białkowa?Ekspert odpowiada

Witaj!

To bardzo dobry wiek na rozpoczęcie treningów i wbrew temu co niektórzy mówią, wcale nie musisz czekać na to aż przestaniesz rosnąć, gdyż to że trening na siłowni może zahamować wzrost to mit i totalna bzdura. 

Trening w tym wieku niesie wiele korzyści, jednak warto pamiętać o odpowiedniej rozgrzewce, nie szarżować, nie bić rekordów na każdym treningu i ogólnie zachować rozsądek. 

Zanim przejdę do tematu białka, to podrzucam Ci dwa tematy, które musisz koniecznie przeczytać.

https://www.sfd.pl/art/Trening/Pierwsze_3_lata_treningu:_wyciśnij_maksimum!-a5057.html

https://www.sfd.pl/art/Trening/Pierwszy_rok_treningu_na_siłowni:_szanse_i_zagrożenia-a4385.html

I zapamiętaj jeszcze jedno... Elementem decydującym o wynikach jest systematyka i konsekwencja, zarówno w treningu jak i w diecie. 

Czy nastolatek może brać białko? 

Osoba aktywna, a taką zapewne jesteś ma znacząco większe zapotrzebowanie na białko niż Ci którzy nie uprawiają sportu. Dlatego choćby z tego powodu większa ilość białka w diecie jest wskazana. Białko możesz czerpać z chudych mięs, serów, jaj, ryb oraz nasion strączkowych, a także z odżywek białkowych. Można powiedzieć, że te wszystkie źródła są ze sobą równoważne i nie jest tak naprawdę istotne, które z nich będzie dominowało, jednak warto zachować różnorodność. Dlatego odżywka białkowa także ma tutaj miejsce i jest dobrą alternatywą. 

Czym jest odżywka białkowa i czy jest bezpieczna? 

Odżywki białkowe produkuje się najczęściej z mleka, jaj i roślin. Są to zupełnie naturalne i bezpieczne produkty, zarówno dla dorosłych, młodzieży jak i osób w podeszłym wieku. Mało tego, białko serwaktkowe takie samo jak najczęściej znajduje się w odżywkach białkowych, znajduje się także w mleku dla niemowląt. Wystarczy sprawdzić na opakowaniu (WPC - czyli, koncentrat białka serwatkowego). Jest tylko jeden warunek bezpieczeństwa. Nie należy przekraczać zalecanego dawkowania, tzn. ogólnej ilości białka w diecie. 

Ile i kiedy najlepiej brać białko? 

W Twoim przypadku, najlepszym rozwiązaniem będzie szejk białkowy po każdym treningu i to powinno na początek wystarczyć. Chyba, że Twoja dieta jest uboga w białko, tzn. jesz mało sera, ryb, jaja itp. to wtedy możesz rozważyć drugą porcją o wadze ok 25g odżywki białkowej. 

 

Inez Gorońska Mistrzyni Polski 23 September 2020
0