SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Odstający brzuch

Witam, zaczynałem treningi od 72,2kg przy wzroście 181cm z sylwetką wręcz skinny skinny fat. Postanowiłem zająć się redukcją z ćwiczeniami siłowymi i suplementacją kreatyną, beta alanine, cytruliną. Obecnie waga wynosi 68 kg, wzrost objętości bicepsów i tricepsów o jakieś 1cm. No ale.. brzuch ciągle odstaje, na pewno mniej niż na początku, ale zbliżam się już do bardzo niskiej wagi. Moim początkowym założeniem było zejście do 65/66 kg żeby pozbyć się tego brzucha, ale nie do końca jestem pewien czy przy kontrolowanym chudnięciu na poziomie 1.5/2kg miesięcznie jestem w stanie osiągnąć zamierzony efekt jeśli chodzi o brzuch. Trening: górne i dolne partie 2x w tygodniu + cardio pomiędzy, co daje potencjalnie 5 dni ćwiczeń w tygodniu i weekend na odpoczynek. Od razu dodam, że mam zrównoważoną dietę, nie będę się rozwodzić nad wszystkimi makroskładnikami, ale białka jest ok. 130-140g każdego dnia. Jakieś sugestie?

Sarculo 20 September 2022
Ekspert odpowiada

Witaj!

Niestety, ale bez zdjęć sylwetki mogę starać się pomóc jedynie w ciemno. Nie napisałeś też ile trwa już redukcja, a to dość istotne w kontekście dalszego planowania.

Pewne jednak jest, że aby zacząć budowanie masy mięśniowej, najlepiej jest zejść do jak najniższego poziomu tłuszczu. Dzięki temu będziesz miał wysoką wrażliwość insulinową, co przełoży się na łatwiejsze budowanie czystej masy mięśniowej, bez niepotrzebnego tłuszczu. Ułatwi to również planowanie treningu, ponieważ będziesz widział faktyczny stan umięśnienia i będziesz wiedział na czym musisz się najbardziej skupić. 

Polecamy również: Wrażliwość insulinowa: fakty i mity

Jednak jeśli redukcja trwa już długo, to bardzo możliwe jest, że potrzebujesz już odpoczynku na zerowym lub lekko dodatnim bilansie. Dzięki temu pobudzisz metabolizm i hormony odpowiedzialne za redukcję tłuszczu na nowo. 

Warto też dobrze przyjrzeć się temu brzuchowi. Jeżeli całość sylwetki jest chuda, a tylko brzuch odstaje, możliwe że jest to kwestia czegoś innego niż tylko zatłuszczenia. Być może są to wady podstawy lub problemy trawienne?
Przeczytaj nasz artykuł aby dowiedzieć się więcej.

Polecamy również: 3 powody odstającego, wydętego brzucha 

Przemek Górynowicz Zawodnik IFBB 22 September 2022
0