SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Odstające łopatki

Cześć Przychodzę z zapytaniem czy posiadam odstające łopatki, jeśli to ważne to posiadam lekką skoliozę oraz barki w protrakcji

Bartek 23 November 2022
Ekspert odpowiada

Witaj!

Nie do końca pytanie jest dla nas zrozumiałe, na czym polegać ma nasza pomoc? Poinformowałeś nas jedynie o problemie z łopatkami, jak i o innych przypadłościach Twojego szkieletu. Jeżeli chcesz doprecyzować pytanie, to śmiało daj znam znać, co jeszcze chcesz się dowiedzieć.

Zacznę od skoliozy, bo ona jest tutaj najważniejszym elementem, którym trzeba się zająć. Skolioza należy do jednostek chorobowych. Oznacza to, że nie jest to już zwykła wada postawy ciała, a choroba, którą się leczy. 

Skolioza powoduje, że nasze ciało krzywi się w kilku płaszczyznach. Ma to wpływ na ustawienie barków, łopatek czy miednicy. Podejrzewam, że to właśnie skolioza będzie tutaj głównym winowajcą, który powoduje, że masz odstające łopatki, czy ustawione barki w protrakcji. Dlatego w pierwszej kolejności trzeba zająć się dobrą diagnostyką skoliozy.

Polecamy również: Jakie są i skąd się biorą wady postawy? Jak sobie z nimi radzić? 

To jak ze złamaniem palca i bólem. Jeśli złamiemy palec, to leczenie polega na tym, że musimy unieruchomić palec i usztywnić go na jakiś czas. Leczenie nie polega jedynie na podaniu tabletki przeciwbólowej. Tak samo jest ze skoliozą. Leczenie nie będzie polegało na wyrównaniu barków, czy odstających łopatek, bo mogą być one konsekwencją skoliozy.

Na start trzeba zająć się skoliozą. Udać się do ortopedy, aby nas zdiagnozował. Wytyczył rehabilitację i pracować nad poprawą sylwetki. 
Dopiero wtedy można zająć się też barkami i łopatkami. 

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 23 November 2022
0