SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Odchudzanie i spadek libido

testosteron - mam nadwagę, waże 100kg i mam 188 cm kiedyś wydawało mi się, że mam bardzo duże libido, potrafiłem mieć 3/4 nawet 5 razy w ciągu dnia wytrysk, obecnie mam raz bądź w ogóle, nie mam też zbyt ochoty na seks. Czy możliwe że moja nadwaga spowodowała zmniejsza się testosteronu? Czy powinienem zrobić jego badanie? oraz czy polecicie jakieś tabletki czy coś, aby wrócił do normy a libido się podniosło?

kamcio19 01 April 2021
Ekspert odpowiada

Witaj!

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że libido to pojęcie bardzo złożone. Nie tylko ma na nie wpływ struktura ciała - hormony, nadwaga, sprawność układu krwionośnego, ale również układ nerwowy w tym psychika. Dość często jest tak, że osoba badająca hormony ma wyniki idealne, ale libido jest słabe ze względu np. na stres, jaki towarzyszy w jej życiu. 

Artykuł na temat przyczyn niskiego libido znajdziesz tutaj. 

Polecamy również: Spadek libido. Dlaczego libido maleje?

Wspomniałeś również o nadwadze. Zgadza się, nadprogramowa masa ciała może również wpływać na nasze zachowanie seksualne. 
Tutaj nie tylko sama tusza będzie odgrywała znaczącą rolę, ale również poziom hormonów, który pod wpływem nadwagi może ulegać zmianie. 

Co robić?

Jeśli chcesz kompleksowo zając się problemem, to na pewno warto wykonać badania prolaktyny, estradiolu, shgb, progesteronu oraz wolnego testosteronu.
Jeśli wyniki będą wskazywały na nieprawidłowości, to warto rozszerzyć diagnostykę. 

Druga sprawa to dobrze zaplanowana dieta o ujemnym bilansie kalorycznym oraz trening, czyli redukcja nagromadzonej tkanki tłuszczowej. 
Doraźnie, jeżeli faktycznie problem jest spory, można skorzystać z popularnych medykamentów bez recepty, które dostaniesz w aptece na bazie sildenafilu. 

Jeżeli występują problemy ze stresem, to polecam włączyć do diety adaptogeny:
https://sklep.sfd.pl/SFD_NUTRITION_Adapto_Max-opis40739.html

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 01 April 2021
0