SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Od którego roku życia można brać kreatynę?

Witam od jakiego roku zycia mozna brac kreatyne ?

Pablo 04 stycznia 2022
Ekspert odpowiada

Treść Twojego pytania ani nie wyjaśnia nam, w jakim jesteś wieku, ani z jakiego powodu chcesz stosować kreatynę. Podejrzewam jednak, że jesteś młodym sportowcem, który chce skorzystać z suplementacji kreatyny w celu wspomagania rozwoju tężyzny fizycznej.

Ogólnie to oczywiście bardzo dobry wybór, albowiem kreatyna jest składnikiem pokarmowym, absolutnie niezbędnym do rozwoju tężyzny fizycznej, a szczególnie przyrostu masy i siły mięśni. Wprawdzie kreatyna jest wytwarzana w naszym organizmie, ale proces jej syntezy jest długotrwały i skomplikowany, a tym samym niewystarczający do pokrycia optymalnego zapotrzebowania na ten związek w warunkach wzmożonej aktywności ruchowej. Tak więc podaż kreatyny z zewnątrz, z pokarmem lub suplementem, ma szczególne znaczenie dla sportowców i osób aktywnych fizycznie. A ponieważ w pożywieniu kreatyna występuje głównie w mięsie, którego nie da się przecież spożywać w bardzo dużych ilościach, dlatego najlepszym rozwiązaniem w przypadku osób aktywnych fizycznie są suplementy przeznaczone dla sportowców, oparte na kreatynie.

Nie są mi znane ustalenia dolnego limitu wiekowego dla suplementacji kreatyny, a więc sądzę, że nigdy nie zostały one ustalone. Ogólnie kreatyna jest bardzo bezpiecznym suplementem, szczególnie w rozsądnym zakresie dawek (2-3 g dziennie), co potwierdzono badaniami naukowymi. Powstaje w organizmie w każdym wieku i już od pierwszych dni życia jest przez nas spożywana - najpierw jako naturalny składnik mleka matki, a później jako naturalny pokarmowy. Niemniej obowiązuje zasada, że osoby niepełnoletnie nie powinny korzystać z suplementów dla sportowców bez zgody rodziców.    

Sławomir Ambroziak Farmakolog 05 stycznia 2022
0
Pytania które mogą Ciebie zainteresować
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.