SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Obliczenie kaloryki, ustalenie swojej aktywnosci fizycznej (PAL), dziwna kaloryka i PAL na fitatu

O mnie: 180 cm cel redukcja 73 kg -> 69 kg Aktywnosc w ciagu dnia - dosyc niska, zajecia online Aktywnosc treningowa - 3x fbw oraz 1 lub 2 razy cardio w zaleznosci od pogody (tyg) Mam problem z okresleniem swojego poziomu aktywnosci fizycznej (PAL) i kaloryki. Posluguje sie aplikacja fitatu, w rubryce "cele" ustawilem tempo zmiany masy ciala na klasyczne 0.5 kg na tydzien. Aktywnosc w ciagu dnia na niska oraz Aktywnosc treningowa na srednia. Wyszlo mi 1.7 PAL przy 2813 kcal na dzien, moim zdaniem kaloryka jak i poziom aktywnosci jest mocno zawyzony. Postanowilem wiec obliczyc samodzielnie swoje zapotrzebowanie, ustaliłem swoje PAL na 1.45, nastepnie RMR 1780 kcal. Po wymnozeniu RMR I PAL wyszlo mi 2581 kcal, od tego odjalem 10 procent (deficyt) czyli kaloryka jest na poziomie 2323 kcal. Pytanie, czy dobrze okreslilem swoj PAL oraz kaloryke? Czy mam sie sugerowac fitatu, czy tez wpisac tam dane wyliczone przeze mnie i uzywac apki tylkodo liczenia kcal? Pozdrawiam :)

Niesamowityskurwol 07 April 2021
Ekspert odpowiada

Witaj!

Wszelkie dostępne wzory i współczynniki powinieneś traktować jedynie jako punkt wyjściowy. Zapotrzebowanie kaloryczne jest kwestią naprawdę mocno indywidualną, każdy bowiem może mieć całkiem inny metabolizm. I tutaj możesz wziąć np. dwóch mężczyzn o podobnej budowie, identycznej aktywności fizycznej, współczynnik PAL obaj przyjmą więc taki sam, a co za tym idzie kaloryka będzie na tym samym poziomie, a może się okazać, że u jednego z nich waga będzie spadać, a u drugiego nawet rosnąć. 

Proponowałbym Ci więc wyliczyć swoje zapotrzebowanie z kalkulatora BMR, odjąć od tego ok. 300-400 kcal, co powinno skutkować spadkiem wagi o ok. 0,5 kg na 7-10 dni i kontrolować rezultaty.

kg
cm
lat

Jeśli okaże się, że waga stoi w miejscu, to znaczy, że w Twoim przypadku zapotrzebowanie jest trochę niższe. Tak więc należy wtedy odjąć kolejne 100-150 kcal. 

Ważne jest też jakość jedzenia! 

Kalorie kaloriami, ale istotne jest też, co jesz. Jeśli to Twój pierwszy kontakt z dietą redukcyjną, zachęcam Cię do lektury poradnika odchudzania. Możesz z niego dowiedzieć się jaki powinien być udział poszczególnych makroskładników oraz na jakich produktach bazować. 

Polecamy również: Poradnik odchudzania: najlepsze pokarmy podczas diety

W artykule przedstawione jest, jak ważna jest rola białka w diecie. Jeśli okaże się, że trudno Ci będzie dostarczyć odpowiednią jego ilość z pożywienia, możesz wspomóc się odżywką białkową. Z racji dużej różnorodności dostępnych smaków, jest ona świetnym urozmaiceniem codziennych posiłków. 

Powodzenia! 

Łukasz Pszczołowski Zawodnik IFBB 07 April 2021
0