SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Niski poziom testosteronu - suplementacja

Niski tostesteron 9.11nmol co zastosować żeby podnieść

2022k 17 czerwca 2022
Ekspert odpowiada

Mężczyźni i sportowcy często sięgają po suplementy diety, wspomagające produkcję testosteronu, nazywane powszechnie boosterami testosteronu, szczególnie gdy poziom tego hormonu jest u nich obniżony.

Powszechnie bowiem wiadomo, że najaktywniejszy męski hormon płciowy, testosteron, z jednej strony wpływa pozytywnie na męskie libido i męską sprawność seksualną, z drugiej zaś wspomaga regenerację i rozwój umięśnienia, co ma szczególne znaczenie dla sportowców wyczynowych oraz osób korzystających rekreacyjnie z zajęć na siłowni.

Boostery testosteronu, czy inaczej testoboostery, to suplementy diety będące z reguły preparatami wieloskładnikowymi, zestawiającymi rozmaite ekstrakty roślinne z kwasem d-asparaginowym, sygnowanym skrótem DAA. Chodzi tutaj o to, że aktywne biologiczne składniki wielu roślin zielarskich czy konsumpcyjnych, takich jak przykładowo buzdyganek ziemny, ashwagandha, pieprzyca peruwiańska czy kozieradka, bywają bardzo podobne pod względem budowy chemicznej do testosteronu. Natomiast produkcja testosteronu w męskich jądrach jest regulowana z wykorzystaniem tzw. efektu sprzężenia zwrotnego - wysoki poziom testosteronu oddziałuje ujemnie na hormony wyższego rzędu, szczególnie na hormon lutenizujący (LH), produkowane przez podwzgórze i przysadkę mózgową, które pobudzają w jądrach produkcję testosteronu. Testosteron nie działa jednak na tę oś hormonalną samodzielnie, tylko poprzez swoje aktywniejsze na tym polu metabolity, takie jak dihydrotestosteron (DHT) i estradiol. Tak więc naturalne składniki roślinne, podobne strukturalnie do testosteronu, hamują metabolizm testosteronu do tych metabolitów, a tym samym zakłócają ujemne sprzężenie na tej osi hormonalnej, co skutkuje wzmożeniem produkcji testosteronu. Natomiast kwas d-asparaginowy (DAA) to częściowo powstający we wnętrzu naszego organizmu, a częściowo pobierany z pożywieniem aminokwas o charakterze przekaźnika neuronalnego i hormonalnego, który zarówno pobudza przysadkę do uwalniania LH, jak też oddziałuje bezpośrednio na jądra, pobudzając je do produkcji testosteronu.

Ponieważ w wielu badaniach dowiedziono, że zarówno suplementacja odpowiednich ekstraktów roślinnych, jak też DAA, prowadzi do wzrostu poziomu testosteronu w męskim organizmie, dlatego możesz wybrać jako booster testosteronu właśnie suplement zestawiający tego typu ekstrakty z DAA, taki jak przykładowo SFD Play Hard Testosterone Booster.     

Sławomir Ambroziak Farmakolog 20 czerwca 2022
0
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.