SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Najlepsza kreatyna dla początkującego. Jaka kreatyna na początek?

Jaką polecacie kreatynę dla początkującego?

Dawideeek 11 December 2020

Co to jest kreatyna?Ekspert odpowiada

 

Którą formę kreatyny powinni stosować początkujący i czy ma to znaczenie? 

W zasadzie jest to obojętne. Na rynku jest wiele form kreatyny, ale nigdy nie dowiedziono jednoznacznie, aby jakaś miała wyraźną przewagę nad inną. Wprawdzie niby wykazano coś takiego w odniesieniu do chelatu kreatynowego magnezu, ale nie wiem, czy różnice były na tyle istotne, aby sobie zawracać tym głowę. Tak samo nie wynika z żadnych badań, aby jakaś forma kreatyny była lepsza czy gorsza dla początkujących. Niemniej osobiści mam największe przekonanie do jabłczanu kreatyny - i z tej właśnie formy sam korzystam. Chodzi bowiem o to, że w badaniach wykazano aktywność anaboliczną w odniesieniu do kwasu jabłkowego, który jest składnikiem molekuły jabłczanu kreatyny. Tak więc w jabłczanie kreatyny mamy jednocześnie dwie substancje działające pozytywnie na mięśnie - kreatynę i kwas jabłkowy. 

    

Jaki werdykt? 

Doświadczenie i praktyka sugeruje, że jakąkolwiek formę kreatyny przyjmiesz, to z pewnością przysłuży się ona Twojej formie sportowej. Dlatego, równie dobrze możesz zacząć od klasycznego monohydratu jak i bardziej zaawansowanych form. 

W drugim kolejnym cyklu możesz ją połączyć z beta-alaniną, a o zaletach takiego połączenia przeczytasz w poniższym artykule. 

Polecamy również: Co do kreatyny…? Beta alanina!

Sławomir Ambroziak Farmakolog 11 December 2020
1