SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Nadciśnienie a suplementy - czy mogę stosować suplementy lecząc nadciśnienie?

Dzień dobry. Przyjmuje coaxil 1 tabletkę dziennie obecnie zeszłem z nim do 0,5 tabletki i zamieżam z niego zrezygnować oraz Lacipil na ciśnienie także 1 tabletlę dziennie od jakiegoś roku. Od 3 miesięcy ćwiczę na siłowni. Trzymam się zbilansowanej diety od dietetyka. Efekty są dość dobre i chciałbym uzupełnić dietę o suplementy: kreatynę, białko, BBCA aminokwasy na regenerację i może cytrulinę. Zastanawiam się tylko czy mogę. Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź.

KrzysPiek 20 marca 2021
Ekspert odpowiada

Na wstępie jestem zmuszony przypomnieć, że obowiązuje pewna żelazna zasada... Otóż chodzi o to, że osoby ze zdiagnozowanym problemem zdrowotnym, pozostające aktualnie w trakcie leczenia jakiejś przewlekłej choroby, decyzję o włączeniu jakiegoś nowego środka, nawet suplementu diety, powinny konsultować z lekarzem prowadzącym i podejmować ją po uzyskaniu jego akceptacji. A po wymienionych przez Ciebie lekach wnioskuję, że w Twoim przypadku mamy właśnie do czynienia z tego typu problemem.

Dlatego uzyskane poniżej informacje potraktuj, proszę, jako luźne sugestie, które powinieneś skonsultować z lekarzem prowadzącym farmakoterapię Twojego przypadku lub przynajmniej ze wspomnianym przez Ciebie dietetykiem, jeżeli jest to dietetyk kliniczny. 

Jeżeli trenujesz siłowo i masz odpowiednio ustawiony trening i dietę - to oczywiście wymienione przez Ciebie suplementy diety będą bardzo przydatne jako środki wspomagające rozwój masy i siły mięśni czy ogólnie sprzyjające modelowaniu sylwetki. Mięśnie tworzone są bowiem głównie przez białka, które z kolei zbudowane są z aminokwasów.

Włączając więc do diety odżywkę białkową lub suplement aminokwasowy, dostarczasz swoim mięśniom odpowiednie ilości aminokwasów niezbędnych do odbudowy i nadbudowy białek, czyli regeneracji i hipertrofii (przerostu) muskulatury. Przy czym niektóre aminokwasy (szczególnie leucyna, ale nie tylko) posiadają same z siebie właściwości anaboliczne, czyli obdarzone są zdolnością aktywacji odpowiednich szlaków sygnałowych w tkance mięśniowej, prowadzących do gromadzenia białek we włóknach mięśniowych oraz wytwarzania nowych włókien mięśniowych i dodatkowych ich jąder komórkowych i mitochondriów.

Podobną aktywnością, chociaż w praktyce relatywnie silniejszą, odznacza się kreatyna, którą również planujesz włączyć do swojego programu suplementacyjnego. W tym miejscu warto może jedynie dodać, że szczególnie korzystne - pod kątem wspomagania rozwoju masy i siły mięśni w odpowiedzi na trening siłowych - jest zestawianie w jednym programie suplementacyjnym kreatyny z beta alaniną.

Polecamy również: Co do kreatyny…? Beta alanina!

Jedyny suplement, z tych przez Ciebie wymienionych, który budzi w Twoim przypadku moje wątpliwości, to cytrulina. Nie zrozum mnie źle... Ogólnie cytrulina to znakomity suplement. Z zastosowanej przed treningiem cytruliny powstaje bowiem tlenek azotu - molekuła uznawana za hormon gazowy, który niejako przekłada akt skurczu pracujących na treningu włókien mięśniowych na bodziec anaboliczny, odpowiedzialny za przyrost siły i masy mięśni. Jednocześnie tlenek azotu rozszerza naczynia krwionośne, ułatwiając z jednej strony właściwe dokrwienie pracujących mięśni, z drugiej obniżając jednak ciśnienie tętnicze krwi.

Normalnie nie miałoby to większego znaczenia, jednakże Ty leczysz aktualnie nadciśnienie tętnicze środkiem obniżającym ciśnienie krwi, więc zachodzi obawa, że efekty działania tego leku i cytruliny mogą się zsumować, co mogłoby potencjalnie skutkować nadmiernym obniżeniem ciśnienia tętniczego i niebezpiecznym niedociśnieniem.    

    

Sławomir Ambroziak Farmakolog 21 marca 2021
0
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.