SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Mostek przy wyciskaniu - czy jest potrzebny?

Jak to jest z mostkiem przy wyciskaniu? jest potrzebny czy nie?

ezra 08 lipca 2021
Ekspert odpowiada

Witaj.

Mostkowanie jest dość kontrowersyjnym tematem. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, czy technika ta jest konieczna do wykonywania i w jakim stopniu.

W mojej opinii lekki mostek może być pomocny u niektórych osób, aby barki pracowały w lepszej dla nich płaszczyźnie. Mam tutaj na myśli to, że są one bardziej chronione podczas ruchu wyciskania. Ustawiają się w bardziej bezpiecznej pozycji, która pozwala na kontrolowanie stawu, ale i głowa kości ramiennej pracuje bezpieczniej w panewce stawu.

O czym należy jeszcze pamiętać podczas wyciskania?
Zapraszam do zapoznania się z 5 najczęstszymi błędami:

Polecamy również: 5 najczęstszych błędów w wyciskaniu sztangi leżąc

Kiedy mostek jest błędem?
Jeżeli nie jesteś zawodnikiem trójboju siłowego, czy nie trenujesz profesjonalnego wyciskania sztangi w leżeniu, to wykonywanie nadmiernego mostka może być powodem skracania ruchu sztangi i wykorzystania pozornie większego ciężaru. Jeżeli staramy się mostkować za wszelką cenę, aby wycisnąć jak najwięcej.

Mostkować, czy nie?
W mojej opinii, jak mamy problemy z barkami i musimy koniecznie stosować mostek, aby chronić stawy, to po prostu powinniśmy zrezygnować z klasycznego wyciskania. Klasyczne wyciskanie sztangi w leżeniu niekoniecznie jest najlepszym ćwiczeniem na klatkę piersiową i można śmiało obyć się bez tego ćwiczenia. Zdecydowanie bardziej funkcjonalne będzie tutaj np. wyciskanie na skosie dodatnim. Jednak, jak lubisz wyciskanie i czujesz, że ćwiczenie daje Ci sporo korzyści, to lekki mostek jest wskazany. 

Polecamy również: Czy wyciskanie sztangi leżąc to najlepsze ćwiczenie na klatkę piersiową?

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 08 lipca 2021
0
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.