SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Mostek - jak zrobić mostek z pozycji leżącej?

Witam, mam problem z wykonaniem mostka w ogóle - nie potrafię go zrobić z pozycji leżącej, o stojącej nie ma nawet mowy. Obejrzałam już masę filmików na ten temat, próbowałam dosłownie wszystkiego - ta pozycja jest dla mnie absolutnie niewykonalna. Myślałam, że to przez słabe ręce, jednak z drugiej strony potrafię wytrzymać dość długo w pozycji bocznej opierając się na jednej ręce, a ważę 70 kg (170 cm wzrostu). Moment, w którym mam podnieść tułów jest straszny. Mogę zrobić to jedynie z głową na podłodze, a o uniesieniu nie ma nawet mowy. Jaka może być tego przyczyna?

annako71 29 sierpnia 2022
Ekspert odpowiada

Witaj!

Pytanie tak naprawdę, do czego ten mostek jest Ci potrzebny i w czym ma pomoc?

Mostek to ruch dość złożony. Wymaga nie tylko silnych mięśni całego core (mięśnie głębokie brzucha), ale też wymaga, sporej mobilności i gibkości ciała. Dlatego jedną z przyczyn faktycznie mogą być słabe mięśnie, a z drugiej strony może Ci brakować odpowiedniej mobilizacji i sprężystości ciała. 

Sam mostek pochodzi z jogi, a poniżej wklejam Ci filmik, w którym zostały wyszczególnione najczęściej popełniane błędy. 



Mostkowanie wykorzystywane jest w trójboju siłowym, podczas wyciskania sztangi leżąc. Zabieg ten ma na celu nie tylko ustawić barki w bezpiecznej pozycji, ale również ma za zadanie skrócić ruch sztangi, którą prowadzimy do klatki piersiowej. W wyniku czego jesteśmy w stanie wykonać powtórzenie z nieco większym obciążeniem. W przypadku mostka wykorzystujemy również napięcie grzbietu i siłę nóg, którą możemy przełożyć na wyciskany ciężar. 

Jeżeli Twoim celem jest trenowanie trójboju, to wykonywanie mostka może być pomocne. W innym przypadku nie widzę sensu jego stosowania w ćwiczeniach na klatkę. 

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 30 sierpnia 2022
0
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.