SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

mięsnie brzucha po ciąży

cześć! mam wrażenie, że moje mięsnie brzucha po okresie ciąży nie reagują tak na trening, jak wcześniej. Nie czuje ich pracy i mam wrażenie, że gdzieś zniknęły pod skórą. czytałam odnośnie rozejścia się kresy białej, ale chyba to nie to. Macie jakieś pomysły? Wcześniej oczywiście trenowałam dość intensywnie.

mama2002 21 October 2021
Ekspert odpowiada

Witaj!

Okres ciąży dla mięśni brzucha, jak i wszystkich powłok znajdujących się w obrębie pasa jest dość wymagający. 
Ze względu na rosnący płód i w dalszym etapie dziecko, tkanki ulegają znacznemu rozciągnięciu, gdzie na próbę wystawiana jest m.in. elastyczność skóry.

W przypadku kobiet po okresie cięży, osobiście zalecam kontrolę mięśni brzucha, czy nie doszło m.in. do przerwania pasm ścięgnistych, czy też rozejścia się kresy białej, co znane jest pod pojęciem rozejścia się mięśni brzucha. W przyszłości może dochodzić do sytuacji, gdzie między mięśniami prostymi pojawi się przepuklina. Takie badanie wykona większość fizjoterapeutów. Można też skorzystać z bardziej profesjonalnej obsługi i wykonać USG w obrębie mięśni brzucha, aby ocenić pasma ścięgniste i kresę białą. 

Jeżeli chodzi o sam trening, być może na skutek rozciągnięcia się powłok brzusznych straciłaś tzw. czucie mięśniowe. Jest to nic innego jak umiejętność kontroli napięcia mięśniowego. Jeżeli z mięśniami jest wszystko w porządku, to musisz ponownie wyczuć pracę mięśni brzucha. W tym przypadku bardzo ważnymi dodatkami mogą się okazać ćwiczenia core.

Polecamy również: 5 ćwiczeń core, które poprawią Twoja siłę

Ćwiczenia core nauczą Cię bardziej kontrolować postawę ciała, a tym samym mocniej angażować mięśnie posturalne do pracy, jak właśnie brzuch czy pośladki. 
Jeżeli chodzi o fizjoterapię, skorzystać można ze stymulacji mięśni za pomocą „prądów TENS". 

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 22 October 2021
0