SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Mięsień najszerszy grzbietu - problem

Mam duży problem z rozwinięciem lattimusi dorsi. Jestem dość wysoki 189cm ważę 87. Jestem typem skinny fat i też moja budowa kostna charakteryzuje się wąskimi barkami w najlepszym wypadku szerokość bioder=szerokość barków. Podciąganie się w dowolnym chwycie, TRX trening negatywów na drążku nic nie zmienily. Próbowałem czysty trening siłowy 2 do 4 powtórzeń z długimi przerwami i extra kg ale poza bólem łokcia nic się nie zmienilo. W jaki sposób podejść do tematu? Jak rozwinąć latimussi dorsii?

Anonim 13 maja 2021
Ekspert odpowiada

Witaj!

Rozumiem, że masz na myśli po prostu mięsień najszerszy grzbietu i takiego nazewnictwa proponuję się trzymać. Sam mięsień najszerszy grzbietu jest bardzo dużym mięśniem i potrzeba czasu, żeby go dobrze rozwinąć. Natomiast na pewno nie możesz ograniczać się tylko do jednego ćwiczenia.

Mięsień najszerszy pracuje podczas ruchów w pionie, ale i w poziomie, co oznacza, że do jego pełnego rozwoju potrzebne są nie tylko podciągania i ściągania, ale także wiosłowania. Błędem jest też ćwiczenie w zakresie poniżej 4 powtórzeń. W ten sposób wypracujesz siłę grzbietu, ale nie wpłyniesz na jego hipertrofię.

Jak więc trenować najszerszy grzbietu?

Proponuję przede wszystkim traktować plecy całościowo i na treningu skupić się na wszystkich, także tych mniejszych mięśniach pleców, a nie samym najszerszym. Powinieneś wybrać ćwiczenie bazowe, które wykonywane będzie typowo siłowo, na mniejszej liczbie powtórzeń. Idealnie pasuje tu martwy ciąg. Dalej na pewno powinna znaleźć się jakaś wersja podciągania na drążku. Reszta ćwiczeń to już wiosłowania, które mocno zaangażują też mięśnie czworoboczne  i ściągania według uznania. Więcej informacji o treningach i ćwiczeniach na plecy znajdziesz w naszych artykułach.

Polecamy również: 9 najlepszych ćwiczeń na plecy

Polecamy również: Jak trenować plecy? Trening grzbietu: fakty, mity i błędy

Przemek Górynowicz Zawodnik IFBB 14 maja 2021
0
Pytania które mogą Ciebie zainteresować
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.