SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Masa czy redukcja?

Waga: 75 kg (trochę tłuszczyku w okolicach brzucha) Wzrost: 175 cm Witam mam 19 lat i ćwiczę już około 1,5 roku na siłowni przez rok ćwiczyłem z drobnym przerwami, ale od pół roku chodzę regularnie 3 razy w tygodniu. Trenuje takim planem treningowym: poniedziałek klatka+biceps+tricpes na klatkę robię 12-15 serii(3 ćwiczenia) na biceps i tricpes 8 serii łączonych(2 ćwiczenia na biceps i triceps) środa nogi 12 serii (2 ćwiczenia) piątek plecy+barki na plecy 12-15serii(3-4 ćwiczenia) i barki 12-15serii(3 ćwiczenia) Mam pytanie, dotyczące swojej sylwetki czy lepiej jest redukować od razu i potem masować, jeśli chcę zbudować masę mięśniową i mieć lepsze osiągi siłowe czy na odwrót?

Piotrulllo 02 stycznia 2022
Ekspert odpowiada

Witaj!

Niestety, ale bez zdjęć sylwetki ciężko trafnie  odpowiedzieć na Twoje pytanie. Po samych pomiarach i wadze nie da się ocenić poziomu Twojej tkanki tłuszczowej.

Natomiast odpowiadając ogólnie - zawsze należy dążyć do tego, żeby budowę masy rozpoczynać z jak najniższym poziomem tkanki tłuszczowej. Dlaczego? Im niższy poziom tłuszczu, tym lepsza wrażliwość organizmu na insulinę, czyli lepsze wykorzystanie makroskładników. Budujemy czystszą masę mięśniową, a w mniejszej ilości tkankę tłuszczową. Im ten poziom tłuszczu jest wyższy, tym więcej tłuszczu budujemy. Dlatego myślę, że dobrym pomysłem będzie zrobienie porządnej redukcji, i dopiero rozpoczęcie budowy masy mięśniowej.

Dobrym pomysłem są też tak zwane "minicuty", czyli krótkie okresy redukcji, gdzie na kilka tygodni obniżamy kalorie, dodajemy aeroby lub interwały. Dobrym pomysłem jest też dodanie w tym okresie spalacza tłuszczu. Taki okres ma za zadanie poprawić wrażliwość insulinową, apetyt, i nakręcić organizm przed dalszym budowaniem masy.

Polecamy również: Mini cut-sposób na czystą masę mięśniową

 

Przemek Górynowicz Zawodnik IFBB 04 stycznia 2022
0
Pytania które mogą Ciebie zainteresować
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.