SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Lordoza, problem z rozbudową pośladków

czesc,, dzisiaj wyczytalam, ze majac problemy z plecami wkleslymi moge miec problem rozbudowac posladki? mam dwa pytania, czy faktycznie moze tak sie dziac? i czy jest na to rozwiazanie, aby cwiczyc w taki sposob by jednak posladki zbudowac?

marika 28 września 2021
Ekspert odpowiada

Cześć Marika!

Jeżeli chodzi o plecy wklęsłe, to jest nic innego, jak pogłębienie lordozy w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Tak się składa, że opisałem dość dokładnie to zagadnienie w poniższym artykule.

Polecamy również: Jakie są i skąd się biorą wady postawy? Jak sobie z nimi radzić? 

Czy wady postawy są przeszkodą w rozwoju sylwetki?

Tak, niestety może się okazać, że wykonywanie podstawowych ćwiczeń może być problematyczne. 
Przede wszystkim trudniej będzie nam opanować odpowiednią technikę treningową. Po drugie w przypadku wad postawy napięcie i czucie mięśniowe również może być zaburzone. Oznacza to, że w przypadku treningu pośladków możesz mieć problem, aby je odpowiednio mocno zaangażować w ruchu. 

Jeżeli faktycznie masz plecy wklęsłe, to nie pozostaje nic innego, jak zając się wadą postawy. Na szczęście w przypadku większości osób wystarczy solidnie popracować ze sylwetką, aby znacznie poprawić ustawienie grzbietu. To, jak ćwiczyć, aby pozbyć się wady postawy, również znajdziesz w powyższym temacie.

Czy ćwiczenia korekcyjne są konieczne?

Nawet jeżeli obecnie nie czujesz żadnych dolegliwości płynących z pogłębionej lordozy, tak z czasem może pojawić się uczucie mocno napiętych pleców w okolicy lędźwiowej, bóle bioder, a w konsekwencji również ból pleców. Co więcej, stawy kręgosłupa, jak i krążki międzykręgowe nie pracują optymalnie. Oznacza to, że są podatne na szybsze zużywanie się, ich uszkodzenie, a w przyszłości np. zwyrodnienia i przepukliny.

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 29 września 2021
0
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.