SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Łokieć tenisisty

Zmagam się z tym roku, ból okropny czsem zmniejsza się potem wraca po pracy . Jedynie co mi na trochę pomaga to fale udeźeniowe sam zabieģ okropnie boli ale mniejsza ból potem między seriami po zabiegu za jakiś czas wraca.To chyba bym musiała robić to cały czas.Niestety zabieg jest nie refyndowany jeden kosztuje 50zł A trzeba przynajmniej zrobić 5 zabiegów.Ostatnio lekarz powiedział mi żeby po falach zastosować osocze .Co myślicie o tym czy ktoś z was miał te wstrzykniecie i czy pomogło?

Anonim 10 lutego 2021
Ekspert odpowiada

Witaj.

Łokieć tenisisty to dość częsta przypadłość, która dotyczy stawów łokciowych. Sama nazwa związana jest jednak z zapaleniem kłykcia bocznego kości ramiennej. Jednak sam problem dotyczy mięśni odpowiadających za ruch nadgarstków, a pisząc bardziej szczegółowo ich przyczepów bliższych. Zmiana związana jest z przeciążeniem mięśniowym, który wywołuje stan zapalny w miejscu przyczepu mięśni. 

Opisałeś jedynie, że korzystasz z zabiegów fizykalnych, jak fala uderzeniowa, która faktycznie jest skuteczna i działa, jednak pozostają jeszcze inne kwestie do rozpatrzenia, które powinny nastąpić przed zabiegiem.

1. Czy rozgrzewka prowadzona jest w sposób prawidłowy, czy mięśnie przygotowane są do wysiłku?

Rozgrzewka powinna a dotyczyć całego ciała, całej kończyny górnej i uwzględniać mobilizację nadgarstków.

2. Skoro mamy rozgrzewkę za sobą, to druga kwestia dotyczy techniki treningowej.

Często wydaje się nam, że wykonujemy ćwiczenia w sposób prawidłowy, a gdy spojrzy na nie osoba profesjonalnie zajmująca się treningiem, czy fizjo zauważy takie mankamenty, jak złe ustawienie nadgarstków podczas np. wyciskania, czy ćwiczeń na ramiona. Tutaj trzeba zwrócić szczególną uwagę na to, aby podczas trzymania sztangi nadgarstek był ustawiony neutralnie. Zazwyczaj jednak ciężar utrzymywany jest w zgięciu grzbietowym dłoni. 

3. Brak mobilizacji i rozbijania mięśni po treningu.

Trening siłowy wywołuje pewne spięcie mięśni, które wymaga opracowania po treningu. 

Przykładowe ćwiczenia, jakie możesz zastosować:


Na ostatnim miejscu powinno być korzystanie z regularnych zabiegów u fizjo, jeżeli problem nam nie odpuszcza. 

Co do pytania o osocze

Wszystko zależy od tego, w jakim stanie są ścięgna. Jeżeli przyczepy ścięgniste faktycznie dość mocno są zwyrodniałe, to taki zabieg jak najbardziej pomoże. 
Jednak jeżeli nadal zaniedbane będą powyższe punkty, to problem powróci i będzie narastał. 

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 11 lutego 2021
0
Pytania które mogą Ciebie zainteresować
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.