SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Która kreatyna będzie lepsza? Proszek czy kapsułki?

czy jest roznica miedzy kreatyna w proszku a w kapsułkach co sie lepiej wchłania w organizmie? czy nie ma to zupelnie znaczenia i moge kupowac obojetnie co

Zbycho 19 września 2020
Ekspert odpowiada

Witaj!

Zapewne zauważyłeś że większość dostępnych na rynku suplementów występuje w kilku formach. Może być to zarówno proszek, tabletki, kapsułki, a nawet płyn. W większości przypadków jeśli chodzi o skuteczność danego suplementu nie ma znaczenia w jakiej postaci go przyjmiesz.

Tak samo sytuacja wygląda z kreatyną. Taki sam efekt osiągniesz niezależnie w jakieś postaci przyjmiesz ten suplement. Zaletą proszku jest to, że jest znacznie tańszy. Natomiast na korzyść kreatyny w postaci kapsułek przemawia to, że nie musisz nic odważać, możesz je zabrać ze sobą wszędzie w wygodnym opakowaniu typu pillbol. Jednak za tą wygodę trzeba zapłacić, gdyż kapsułki są droższe niż suplement w proszku. 

Ile przyjmować proszku, a ile kapsułek?

Oczywiście porcja powinna być zawsze taka sama. Jeśli standardowo zaleca się przyjmowanie 5-10g kreatyny dziennie, to mając proszek wiesz, że musisz odważyć taką a nie inną ilość. Wybierając kapsułki zerkasz na opakowanie ile kreatyny zawiera jedna kapsułka i taką samą ilość musisz przyjąć jak w przypadku proszku. 

W jakiej postaci suplementy działają najszybciej? 

Najszybciej działają suplementy w postaci shotów. Jednak ma to znaczenie tylko w przypadku substancji działających doraźnie, jak np. kofeina, cytrulina, aakg. Kreatyna nie działa jednak doraźnie, gdyż jest ona magazynowana w mięśniach i przyjmując ją uzupełniasz jej poziom. Dlatego jeśli mielibyśmy ją podać w formie płynnej to nie mielibyśmy z tego żadnej korzyści , gdyż ten czas nie ma znaczenia w tym przypadku. 

Więcej na temat kreatyny znajdziesz w poniższym artykule. 

Polecamy również: 10 supermocy i korzyści zdrowotnych podczas suplementacji kreatyną

Inez Gorońska Mistrzyni Polski 19 września 2020
1
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.