SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Kręgozmyk, a możliwość treningu bokserskiego

Witam mam pytanie do osób zapoznanych w tym problemie.Od 2 lat mam kręgozmyk o zsunięciu 3mm i musiałem zrezygnować w rozwijaniu swojej gry w piłke.Od zawsze byłem bardzo aktywny ficzycznie (silownia itd) i ta wada bardzo mi w tym przeszkadza. Pytania które chciałem zadac to czy z tym problemem moge trenować boks wiadomo nie zawodowo,ale dla sienie. Z góry dzięki za odpowiedz:)

Jakub!1234 26 listopada 2020
Ekspert odpowiada

Witaj.

Kręgozmyk jest przypadłością, w której kręgi znajdujące się w kolumnie kręgosłupa (która jest konstrukcją precyzyjną) dochodzi do przesunięcia się kręgów względem siebie. U osób młodych zazwyczaj kręgozmyk pojawia się na skutek zadziałania urazu, złamania kręgu i powstania niewielkiej szczeliny, która daje mun możliwość przesunięcia się do przodu. Kręgosłup w takich warunkach, jeżeli mowa o funkcjonowaniu w życiu codziennym, pracuje zazwyczaj normalnie. Jednak musimy mieć na uwadze to, że zyskał on nową ruchomość, a co za tym idzie niekontrolowane ruchy ciała mogą powodować problemy. 

Polecamy również: Zaokrąglone plecy, jakie mięśnie wymagają wzmocnienia?

Aby do tego nie dochodziło zaleca się pracować nad stabilizacją czynną. problem zaczyna się w przypadku, gdy sama rehabilitacja nie jest wystarczająca i nasila się ból. Niestety w takich przypadkach konieczna jest operacja. 

Czy można uprawiać sport?
Decyzję co do możliwości wysiłkowych podejmuje jedynie lekarz. To on znając przypadek, stopień wystąpienia kręgozmyku, jego umiejscowienie powie Ci, na co możesz sobie pozwolić, a na co nie. Jednak w mojej opinii, boks, jest sportem na tyle dynamicznym, że niestety kręgozmyk może skutecznie CI utrudniać jego uprawianie. Jednak nie znam przypadku osobiście, nie widziałem badań MRI, nie wiem na ile problem jest zaawansowany. Jednak skoro uprawianie piłki nożnej musiało zostać wykluczone, boks również nie będzie możliwy.

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 26 listopada 2020
0
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.