SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Kreatyna - jabłczan czy monohydrat?

Jabłczan czy monohydrat?

Anonim 17 czerwca 2022
Ekspert odpowiada

Kreatyna to bez wątpienia jeden z najlepszych suplementów sportowych. Kreatyna wspomaga regenerację i rozwój umięśnienia, w związku z czym jej suplementy są szeroko stosowane przez sportowców wyczynowych, szczególnie z dyscyplin siłowych, jak też osoby korzystające rekreacyjnie z zajęć na siłowni. Kreatyna oferowana jest przez rynek suplementów sportowych w różnych formach, między innymi w postaci monohydratu kreatyny i jabłczanu kreatyny.

Monohydrat to postać kreatyny występująca naturalnie w organizmie. Jest to oczywiście bardzo dobra forma, dobrze nasycająca tkankę mięśniową tym związkiem. Jeżeli natomiast chodzi o jabłczan kreatyny, jest to cząsteczka zbudowana z kwasu jabłkowego i aminokwasu kreatyny. W tym miejscu należy przypomnieć, że kreatyna wspomaga rozwój muskulatury m.in. w ten sposób, że przenosi w obrębie włókien mięśniowych ATP, czyli cząsteczkę będącą nośnikiem energii metabolicznej. Jak jednak się okazuje, podobnymi właściwościami, choć w mniejszym zakresie, charakteryzuje się kwas jabłkowy, który może zwiększać tym sposobem aktywność kreatyny we włóknach mięśniowych. Ponadto kwas jabłkowy należy do grupy wytwarzanych przez nasz organizm kwasów dikarboksylowych, takich jak przykładowo również kwas bursztynowy czy kwas alfa ketoglutarowy, które działają podobnie do hormonów anabolicznych, wiążąc swoiste dla siebie receptory rozlokowane w tkance mięśniowej i aktywując odpowiednie szlaki sygnalizacyjne, prowadzące do przerostu włókien mięśniowych. Tak więc kwas jabłkowy może wzmagać aktywność kreatyny w obszarze jej pozytywnego działania na przyrost muskulatury.

Odpowiadając więc na Twoje pytanie, należy uczciwie powiedzieć, że jabłczan kreatyny powinien być skuteczniejszą formą tego suplementu niż monohydrat, przynajmniej teoretycznie.       

{{bestselley=112}}

Sławomir Ambroziak Farmakolog 20 czerwca 2022
0
Pytania które mogą Ciebie zainteresować
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.