SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Kreatyna i odżywka białkowa - czy to dobry zestaw na początek?

Chciałabym nabrać masy mięśniowej. Czy wysyarczy mi tylko odżywka białkowa czy dołączyć również kreatyne - jeśli tak to jak to połączyć.

M 11 November 2021

Co to jest kreatyna?Ekspert odpowiada

Witaj! 

Budowanie masy mięśniowej faktycznie wymaga zwiększonej ilości białka, bo przecież to ono jest budulcem naszych mięśni i jeśli nie dostarczymy odpowiedniej ilości aminokwasów (to z nich składa się białko), trudno będzie osiągnąć nam wymarzony cel. 

Niestety jednak samo białko może nie wystarczyć, bo przecież osobom, które chcą odchudzić się, poleca się jeszcze wyższe spożycie białka, niż ma się to w okresach budowania masy mięśniowej. Związane jest to z wpływem białka na metabolizm. 

Co zatem zrobić? 

Tutaj warunkiem niezbędnym jest dostarczenie do organizmu tzw. nadwyżki energetycznej. Wtedy to możemy sprawnie budować mięśnie z dostarczonego białka. W uproszczeniu mówiąc, musimy jeść nieco więcej, niż wynosi nasze zapotrzebowanie. Tego warunku w żaden sposób nie przeskoczysz i nie ominiesz. Jak powinna wyglądać dieta na masę dla nastolatka, przeczytasz w dwóch poniższych artykułach, które zawierają gotowe szablony dla nastolatków. 

Polecamy również: Dieta i trening na masę dla początkujących, nastolatków

Polecamy również: Gotowa dieta odchudzająca i trening z hantlami dla nastolatka

Jeśli chodzi o kreatynę, to jest to wyjątkowo tani, a przy tym niezwykle skuteczny i prozdrowotny suplement. Dlatego, uwzględnienie go w suplementacji na masę jest absolutnie zasadne. Porcje na poziomie 3-5 g dziennie, warto przyjmować praktycznie przez cały rok. 

Polecamy również: 10 supermocy i korzyści zdrowotnych podczas suplementacji kreatyną

Inez Gorońska Mistrzyni Polski 11 November 2021
0