SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Kreatyna dla 12-latka

Jakie są skutki brania kreatyny w wieku 12 lat i czy wogle jakieś są a a jak jakieś są to czy można je jakoś ominąć dziękuję za każdy pomocny komentarz :)

kubuś12lat 26 maja 2021
Ekspert odpowiada

Podstawowym skutkiem suplementacji kreatyny, niezależnie od wieku, będzie oczywiście w pierwszej kolejności przyrost masy i siły mięśni, szczególnie u osoby wykonującej systematyczne treningi siłowe. Rozumiem jednak, że chodzi Ci raczej o tzw. skutki uboczne suplementacji kreatyny. 

Zanim jednak przejdę do tej kwestii, zmuszony jestem przypomnieć, iż obowiązuje taka zasada, że decyzję o uzupełnianiu diety jakimś suplementem osoba niepełnoletnia powinna podejmować w porozumieniu z rodzicem i po uzyskaniu jego akceptacji.

Ogólnie rzecz biorąc, suplementacja kreatyny nie generuje jakichś poważniejszych, niepożądanych efektów działania. Gdyby tak było, nie mogłaby być ogólnodostępnym środkiem o statusie suplementu diety. Kreatyna jest powszechnym składnikiem pokarmowym, występującym głównie w produktach mięsnych. Kreatyna jest czynnikiem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania naszych mięśni, mięśnia sercowego i układu nerwowego. Wprawdzie ludzki organizm potrafi samodzielnie wytwarzać kreatynę, jednak jednocześnie chętnie korzysta też z jej źródeł pokarmowych. W pewnych okolicznościach wewnątrzustrojowa synteza kreatyny może być niewydajna dla zaspokojenia zapotrzebowania organizmu na ten czynnik, a wtedy jej źródła pokarmowe nabierają istotnego znaczenia. Tak dzieje się właśnie przy uprawianiu sportu, szczególnie dyscyplin sylwetkowych lub szybkościowo-siłowych. A ponieważ wtedy optymalne pokrycie zapotrzebowania na kreatynę za pomocą diety może być utrudnione (konieczność codziennego spożywania dużych ilości mięsa), dlatego suplementy diety oparte o kreatynę okazują się bardzo dobrym rozwiązaniem tego problemu.

Natomiast pewnym problemem przy suplementacji kreatyny u bardzo wczesnych młodzieńców może być jej wpływ na układ hormonalny. Otóż suplementacja kreatyny, jak pokazały badania wykonane przy współudziale sportowców, może prowadzić do wzrostu poziomu silnego męskiego hormonu płciowego - dihydrotestosteronu (DHT). A z kolei to właśnie ten hormon odpowiada za pojawienie się trądziku i przetłuszczanie się cery i włosów u nastoletnich chłopców. Teoretycznie więc kreatyna, suplementowana w wieku pokwitaniowym, może zaostrzać objawy trądziku i łojotoku. Jednakże ta niedogodność dotyczy jedynie większych dawek kreatyny, rzędu przykładowo 5 g dziennie, stosowanych w celu wspomagania przyrostu masy i siły mięśni przez sportowców. Natomiast w tak młodym wieku wystarczy 1-2 g dziennie kreatyny spożytej po zakończeniu treningu, by zaspokoić zapotrzebowanie organizmu na ten składnik.

Jak jednak wyżej pisałem - potrzebna będzie tutaj akceptacja rodzica!     

Sławomir Ambroziak Farmakolog 28 maja 2021
0
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.