SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Kreatyna a nadciśnienie

W moim przypadku wszystkie formy kreatyny podnoszą ciśnienie. Jaką suplementację stosować która może będzie mniej efektywna ale bezpieczna dla ciśnienia tętniczego.

Tomasz 07 kwietnia 2021
Ekspert odpowiada

Kreatyna to oczywiście znakomity suplement sportowy! Jest to chyba jedyny suplement sportowy, tak gruntownie przebadany pod każdym kątem, a szczególnie w aspekcie wspomagania efektów treningów siłowych w postaci przyrostu masy i siły mięśni.

W badaniach tych potwierdzono, że kreatyna jest czynnikiem o aktywności anabolicznej, co oznacza, że jej suplementacja sprzyja budowaniu białek włókien mięśniowych i wytwarzaniu włókien mięśniowych. Suplementacja kreatyny sprzyja również rozwojowi masy mięśniowej w ten sposób, że związek ten sprzyja pęcznieniu włókiem mięśniowych na skutek zatrzymywania wody w tkance mięśniowej. Należy więc podejrzewać, że za wzrost w Twoim wypadku ciśnienia tętniczego odpowiada właśnie ten efekt działania kreatyny. Trzeba jednak w tym miejscu koniecznie zaznaczyć, że w opublikowanych w 2015 roku badaniach nie wykazano, aby suplementacja kreatyny miała wpływ na wzrost ciśnienia tętniczego u osób zdrowych - i to nawet w fazie tzw. ładowania, kiedy podawano ją w dawkach 20 g dziennie. Dlatego albo w Twoim przypadku chodzi o jakąś nadwrażliwość osobniczą, albo może po prostu cierpisz na jakieś problemy z nadciśnieniem.

Jeżeli przykładowo zdiagnozowano więc u Ciebie nadciśnienie tętnicze i przyjmujesz z tego powodu przepisane przez lekarza leki, musisz dostosować się do pewnej twardej zasady, która głosi, że w takim przypadku decyzję o włączeniu jakiegokolwiek środka, nawet suplementu diety, można podjąć jedynie w porozumieniu z lekarzem prowadzącym dany przypadek i po uzyskaniu jego aprobaty. Jeżeli mamy więc do czynienia z taką sytuacją, prosiłbym, abyś moje poniższe uwagi potraktował jako luźne dywagacje, wymagające konsultacji z lekarzem.

Jeżeli chodzi o suplementy wspomagające przyrost masy i siły mięśni, to niektóre z nich nie tylko, że są bezpieczne dla naszego ciśnienia tętniczego, to jeszcze mogą prowadzić do jego regulacji czy obniżenia. Cytując z pamięci, wymienię więc przykładowo następujące: argininę, cytrulinę, karnozynę, beta alaninę i taurynę. Badania z użyciem tauryny wykazały przykładowo, że zapobiega ona rozwojowi nadciśnienia tętniczego powodowanego nadmiernym spożyciem soli. Arginina i cytrulina są z kolei prekursorami tlenku azotu - naszego tkankowego hormonu gazowego, obniżającego ciśnienie krwi poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych. W badaniach wykazano, że suplementacja argininy i karnozyny (beta alanina jest prekursorem karnozyny) sprzyja obniżeniu ciśnienia krwi i jego normalizacji. Dlatego też specjaliści ostrzegają, że należy zachować szczególną ostrożność w stosowaniu tych suplementów w przypadku leczenia z użyciem leków obniżających ciśnienie krwi. Dlatego właśnie konsultacja z lekarzem jest tak ważna, jeżeli mamy aktualnie do czynienia z leczeniem nadciśnienia tętniczego za pomocą specjalistycznych, przeznaczonych do takiego postępowania terapeutycznego leków.         

Sławomir Ambroziak Farmakolog 09 kwietnia 2021
0
Pytania które mogą Ciebie zainteresować
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.