SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Kreatyna, a cellulit

Jem zdrowo, piję dużo wody, chodzę na siłownię i zaczęłam brać kreatynę. Efekty są naprawdę fajne ale zuważyłam że zwiększył mi się cellulit, czy to może być wina kreatyny? Czy warto zmienić monohydrat na jabłczan?

Aleks 11 maja 2022
Ekspert odpowiada

Witaj!!

Kreatyna powoduje lekką retencję wody. O ile głównie jest to woda znajdująca się w tkance mięśniowej, tak niekiedy może również gromadzić się podskórnie.  Nie każda osoba dozna tego typu efektu, ale faktycznie może się on chwilowo mieć miejsce. 

Czy jabłczan lepszym będzie rozwiązaniem?

Jabłczan kreatyny to nic innego jak połączenie kwasu jabłkowego i monohydratu. Czyli jest to i tak ten sam monohydrat, ale dodatkowo zestawiony jest w cząsteczkę z kwasem jabłkowym. Oznacza to, że zabieg ten ma na celu lepsze rozpuszczanie się kreatyny i jej wchłanianie. Możemy tutaj poczuć znaczną różnicę, gdy np. zwykły monohydrat powoduje obciążenie układu pokarmowego. W przypadku efektu "wodnego" anabolicznego, nie będzie tutaj większej różnicy pomiędzy obiema formami. 

Polecamy również: Ile wody powinna pić osoba aktywna fizycznie? Woda a kortyzol!

Co robić?

Przede wszystkim przejrzyj dietę, czy nie ma w niej nadmiaru soli i cukru. Składniki te głównie będą odpowiedzialne za ewentualne wahania jej (wody) poziomu w ciele, jak i gromadzenie w skórze. 

Druga sprawa to ilość płynów w ciągu dnia i ich stała podaż. Pij dziennie około 3 litrów wody, niech to będzie stałą podaż niezależna od dnia. Zwróć uwagę na stopień mineralizacji, by nie była to jedynie czysta źródlana, niech posiada elektrolity. 

Trzeci element to zastosowanie diuretyków. Można wykorzystać tutaj wsparcie suplementów regulujących poziom wody w organizmie jak np.
https://sklep.sfd.pl/ALLNUTRITION_Water_Out-opis41506.html

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 12 maja 2022
0
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.