SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Korekcja skoliozy

Siemka, Mam 21 lat i ostatnio w prześwietleniu wyszła mi skolioza. Czy ktoś mógłbym mi powiedzieć czy na tym etapie wada postawy jest jeszcze do skorygowania?

Marcineks212 23 November 2022
Ekspert odpowiada

Witaj!

Przede wszystkim skolioza nie jest wadą postawy, a jest chorobą. Jest ona klasyfikowana jako jednostka chorobowa, którą się leczy. Leczenie polega głównie na wykonywaniu ćwiczeń rehabilitacyjnych w wieku dojrzewania. Skoro musiałeś mieć wykonane prześwietlenie, aby stwierdzić, że masz skoliozę, to podejrzewam, że jest ona niewielka. 

Polecamy również: Jakie są i skąd się biorą wady postawy? Jak sobie z nimi radzić? 

Najlepszym sposobem na uzyskanie rzetelnych i pełnych informacji jest wizyta u ortopedy i skonsultowanie z nim zdjęć RTG, jak i wyglądu Twojej sylwetki. Decyzja o leczeniu, przebiegu i użyciu sposobów na poprawę Twojej postawy ciała będzie podjęta przez specjalistę. 

Czego możesz się spodziewać?

Skolioza zmienia ustawienie kręgosłupa w trzech płaszczyznach. Nie jest to tylko skrzywienie boczne, a często są dodatkowe rotacje kręgów. W zależności od poziomu występowania skoliozy i jej stopnia będzie ona rzutować na funkcję ciała, które bezpośrednio będą ją obejmować. Skolioza powoduje też zbyt mocne napięcie mięśni po stronie cięciwy łuku, jak i osłabienie i rozciągnięcie po stronie samego łuku. Tutaj trzeba wykonywać ćwiczenia, aby przeciwdziałać skutkom takiego ustawienia. Może też wpływać na ustawienie obręczy barkowej czy biodrowej. 

Oczywiście jak najbardziej sens jest iść z tym do lekarza i podjąć dalsze działania lecznicze. Nawet jeśli nie będzie znacznego wpływu na wygląd, tak zdecydowanie trzeba będzie zadbać o funkcję ciała. 

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 23 November 2022
0