SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Kolagen i witaminy

Witam Potrzebuje pomocy przy wyborze kolagenu i witamin wzmacniających organizm. Jestem biegaczkom od ponad roku, szykuje sie do runmagedonu. Niestety po ostatnich intensywnych treningach bolą mnie kolana. Chce im pomóc dostarczając kolagen. Jednak wybór na rynku jest przeogromny a moja wiedza na ten temat znikoma. Będę wdzięczna za pomoc. A witaminy dla Wzmocnienia i uzupełnienia braków witaminowych, przy częstych treningach. Dziękuję z góry za wsparcie Żaneta

zancia.zancialska 20 January 2021
Ekspert odpowiada

Kiedy zaczynamy podchodzić poważniej do uprawiania jakiejś dyscypliny sportu, zazwyczaj mamy świadomość, że wzrasta zapotrzebowanie naszego organizmu na składniki pokarmowe, niezbędne do regeneracji tkanki mięśniowej. Podczas bardziej intensywnych treningów dochodzi bowiem do mikrourazów mechanicznych i uszkodzeń metabolicznych białek włókien mięśniowych, które muszą zostać odbudowane i nadbudowane w okresie regeneracji powysiłkowej. Dzięki temu wzrasta siła i sprawność naszych mięśni. Dlatego też zwykle staramy się uzupełniać składniki niezbędne do regeneracji mięśni, stosując przykładowo odżywki białkowe, dostarczające niezbędne do przebiegu procesu regeneracji aminokwasy. 

Natomiast mało kto zdaje sobie sprawę z faktu, że w efekcie intensywnych treningów degradacji ulega również tkanka łączna, budująca nasze ścięgna, więzadła i stawy. Mało kto ma też w związku z tym świadomość, że bezwzględnie należy uzupełniać również składniki pokarmowe, niezbędne w przebiegu procesu regeneracji tkanki łącznej. Ponieważ ogólnie tkanka łączna przeważa wytrzymałością nad tkanką mięśniową, dlatego efekty jej niedostatecznej regeneracji objawią się później, po pewnym czasie, m.in. bólami w okolicach stawów. A tkanka łączne potrzebuje bezwzględnie do regeneracji w pierwszej kolejności aminokwasów kolagenowych, a w szczególności najważniejszego z nich - proliny, jak również glukozaminy i organicznej siarki. Dlatego w Pani sytuacji śmiało można polecić przykładowo produkt Flex All Complete, który uzupełnia wszystkie wymienione wyżej składniki.

Oczywiście przy wysoko wzmożonej aktywności ruchowej wzrasta również zapotrzebowanie organizmu na witaminy i minerały; jak się szacuje - nawet 3-4-krotnie. Ponieważ ciężko byłoby uzupełnić tak wysokie zapotrzebowanie dietą, jak również monitorować na bieżąco dietę pod kątem odpowiedniej zawartości tych mikroskładników pokarmowych, dlatego kompleksowe suplementy mineralno-witaminowe są tutaj bardzo dobrym rozwiązaniem. W tym przypadku, na ile dobre rozeznanie dają nam prowadzone rankingi, najczęściej wybieranym przez aktywnych i sportowców kompleksowym suplementem mineralno-witaminowym jest przeznaczony dokładnie właśnie dla sportowców Vitaminall Sport.

 

Ponieważ w kapsułce żadnego kompleksowego preparatu mineralno-witaminowego nie uda się zawrzeć odpowiedniej dla sportowca ilości traconych z potem pierwiastków elektrolitowych - magnezu i potasu, dlatego proponuję pierwiastki te uzupełniać dodatkowo innymi suplementami. Kompleksowe suplementy mineralno-witaminowe nie zawierają też z reguły w składzie witaminy K2. A ponieważ witamina ta jest m.in. absolutnie niezbędna do regeneracji tkanki łącznej, dlatego również i tę witaminę proponuję uzupełniać dodatkowym suplementem.  

    

Sławomir Ambroziak Farmakolog 22 January 2021
0