SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Klopoty z bicepsem

Siemka mam problem z prawym bicepsem miesiac temu robilem remont sufitu i trzymajac scianke w gorze tak jakby za bardzo wygialem reke do przodu w lokciu no niczym jak kaczka nogi. Przez 2 tygodnie kompletnie nie moglem nic robic prawa reka nawet jej nie czulem, myslalem ze przejdzie samo minely kolejne 2 tyg a ja mam leciutki progres ze moge pelny plecak podniesc z problemem ktory wazy 2-3kg. Ktos wie mniej wiecej oco chodzi? Zerwany biceps to raczej nie jest bo nie boli ani mie bolalo na poczatku a jak go napinam to kompletnie napiac sie nie chce.

Olaf 26 February 2021
Ekspert odpowiada

Witaj.

Trudno wyobrazić mi sobie jak mocno kaczka wyciąga nogi, ale rozumiem, że powstał mechanizm przeprostu w stawi łokciowym, gdzie dodatkowo doszło do elementu wysunięcia ramienia w barku. Faktycznie, doszło wtedy do maksymalnego rozciągnięcia mięśnia, jak i wydłużenia jego przyczepów, przy czym musimy pamiętać, że mięsień dwugłowy swoje przyczepy posiada na łopatce.

Co mogło się wydarzyć?

Jak zauważyłeś, zerwanie to nie jest. Gdyby doszło do całkowitego zerwania mięśnia, to wylądowałbyś na szyciu w szpitalu. Niestety biceps by się skurczył i wykonanie ruchu zgięcia przedramieniem byłoby mocno ograniczone i praktycznie nie byłbyś w stanie niczego podnieść. 
Jednak zerwanie mogło być częściowe, zwłaszcza w miejscu, gdzie biceps przyczepiony jest jedynie do powięzi przedramienia. To jest najczęstszym miejscem kontuzji tego typu, którym należałoby się zainteresować.

Najprawdopodobniej mięśnie uległy naciągnięciu, oznacza to, że przekroczyły swoje możliwości rozciągliwości, gdzie doszło do uszkodzenia struktur mięśniowych. Naciągnięcie zazwyczaj leczy się zachowawczo. Wystarczy mocno ograniczyć ruch wykonywaną ręką, stosować zimne okłady w miejscu bólu, jak i ewentualnie zastosować suplementację i leki przeciwzapalne. 

Skoro po 2 tygodniach jesteś już w stanie funkcjonować, podnosić lekkie przedmioty, to zapewne było to naciągniecie. Ewentualnie częściowe naderwanie włókien, które mocno ograniczyło funkcję mięśnia. Tak czy inaczej, polecałbym udać się do fizjoterapeuty, aby zbadał rękę i podpowiedział, co ewentualnie można zrobić, aby przyspieszyć proces regeneracji. 

Suplement, jakie możesz zastosować, to:
https://sklep.sfd.pl/Swanson_Boswellia_Serrata_Extract-opis39308.html
https://sklep.sfd.pl/ALLNUTRITION_MSM-opis38336.html

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 27 February 2021
0