SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Klatka piersiowa operacja

Pytanko czy ktoś orientuje się czy operacje na lejkowata klatkę piersiowa przeprowadza się u osób w wieku 24 lat? W moim przypadku samo wgłębienie na środku mostka nie jest gigantyczne, ale zebra po prawej stronie mam, mam jakby trochę zapadnięte całe młodociane życie byłem trochę ulany i jeden specjalista stwierdził tylko, że taki mój urok z tą klatką, a teraz gdy fatu jest mniej estetycznie mnie to drażni, że lewa strona jest większa od prawej. Dodam, że echo serca miałem git, a jak zacząłem biegać czy śmigać na rowerze to tez jakoś nie zdychałem kondycyjnie. Pozdro i z góry dzięki za odpowiedzi

Mlodydzban 17 marca 2021
Ekspert odpowiada

Witaj

Klatka piersiowa lejkowata należy do wad rozwojowych organizmu, gdzie ukształtowanie żeber i mostka deformuje klatkę piersiową. 
Co do zabiegu operacyjnego, faktycznie zazwyczaj kwalifikowane są przypadki, które w jakiś sposób ograniczają prace narządów np. serca, czy płuc.

Dlatego też w przypadku zmian wizualnych, niemających zazwyczaj się nic nie robi, chyba że osoba mająca zmiany jest mocno "zdołowana" tym faktem, to podejmuje się leczenie do poprawy komfortu życia. 

Nie napisałeś nam, czy Twoja wada została zbadana przez ortopedę i czy faktycznie jest to zmiana dotycząca samego wysklepienia klatki piersiowej. Być może jest to przyczyna skrzywienia kręgosłupa, które wpłynęło na to, jak wyglądają żebra. Okazać się może, że problem jest z plecami. 

Jakie metody się stosuje?
Najbardziej popularną metodą operacji jest metoda Nussa. Jednak w przypadku wyboru zastosowanego leczenia to głównie lekarz prowadzący decyduje o tym, jakie działania podjąć. 

W jakim wieku wykonuje się operację?
Najlepszym momentem do operacji, jest okres końcowy wzrostu organizmu, czyli wiek do około 20 roku życia. Jednak z powodzeniem zabiegi wykonywane są również u osób pomiędzy 20 a 30 rokiem życia. Mając 24 lata jest możliwa korekta. Udaj się do lekarza na konsultacje, a dowiesz się szczegółów co do samej operacji i możliwej rehabilitacji. Jeżeli lekarz będzie negatywnie nastawiony to znajdź takiego, który poprze Twoją decyzję. 

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 18 marca 2021
0
Pytania które mogą Ciebie zainteresować
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.