SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Klatka piersiowa - fbw

Witam, co będzie lepszym ćwiczeniem do treningu b-fbw - Wyciskanie hantli na ławce skośnej, czy Wyciskanie sztangi na ławce skośnej. W treningu A wykonuje Wyciskanie sztangi na ławce poziomej.

Dabdap 22 września 2021
Ekspert odpowiada

Witaj!

Plan FBW przede wszystkim powinien bazować na wolnych ciężarach jak sztanga, hantle, czy ćwiczenia z własną masą ciała, jak podciąganie na drążku, czy pompki na poręczach. Niewiele jest tutaj miejsca na ruchy izolowane, jak rozpiętki, czy też ćwiczenia wykonywane na maszynach.

Co do zasady, trening ma być ciężki, wymagający, a jedno ćwiczenie powinno angażować wiele grup mięśniowych. Biorąc pod uwagę ćwiczenia, o których wspominasz, oba kwalifikują się do tego, aby z powodzeniem je stosować w planie FBW. Jednak, jeżeli chcemy też, aby nasz plan treningowy był jak najbardziej zróżnicowany, dostarczał nam różnych bodźców, to bardziej będzie tutaj pasowało wyciskanie hantli na skosie dodatnim. 

Polecamy również: Trening FBW - 10 zalet stosowania Full Body Workout

Wtedy w planie A atakujesz klasycznym ćwiczeniem, sztangą na ławie poziomej, a w kolejnym dniu zmieniasz opcje na hantle i dodatkowo jest to skos dodatni. Twoje mięśnie piersiowe będą musiały się mocniej napracować, gdyż utrzymanie hantli jest bardziej wymagające dla stabilizatorów, co z kolei przekłada się na większe zaangażowanie mięśni piersiowych. 

Podsumowując
Oba ćwiczenia nadają się do zastosowania w planie typu FBW. Jednak wersja wyciskania z hantlami jest bardziej wymagająca i w zestawieniu z wyciskaniem klasycznym, w zestawie A sprawi, że trening będzie bardziej kompleksowy. Co powinno przełożyć się na lepszy efekt, czyli lepiej rozbudowaną klatkę. 

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 22 września 2021
0

Dziękuję za odpowiedź.

Dabdap 24 września 2021
Pytania które mogą Ciebie zainteresować
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.