SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Klatka lejkowata

Mój syn też jest po takiej operacji. I dostał zwolnienie z w-f na trzy miesiące. Teraz moje pytanie jest czy on po tej rekonwalescencji może wrócić na zajęcia czy mosze kontaktiwac sie z lekarzem i prosic o kolejne zwolnienie.

darka 28 listopada 2022
Ekspert odpowiada

Witaj!

Tak naprawdę wszystko będzie zależało od przebiegu rekonwalescencji i rehabilitacji. Podejrzewam, że syn nie wróci do pełnej aktywności po 3 miesiącach, a będzie musiał być stopniowo uruchamiany do tego, aby w pełni móc być aktywny na lekcjach wychowania fizycznego. Oczywiście istotne jest też, jak mocna była wada ukształtowania klatki piersiowej i jaką metodę zastosowano. 

Ważne, jaką metodę wykorzystano do korekcji klatki piersiowej czy była to metoda Nussa, czy Revitcha. 

W przypadku metody Nussa syn by miał wprowadzoną szynę w klatkę piersiową, która ma za zadanie korygować ustawienie. Taka szyna noszona jest przez pewien okres leczenia, a później ponownie chirurgicznie usuwana. W przypadku metody Revitcha tutaj wykonuje się mocne cięcie i korekta polega na chirurgicznej zmianie ustawienia poszczególnych żeber i mostka. 

Musisz skonsultować z lekarzem i dowiedzieć się, jaką metodę miał wykonywaną syn. Jednak podejrzewam, że nie było to umieszczenie szyny, bo pewnie byś bardzo dobrze o tym wiedziała. Podejrzewam też, że na badaniach kontrolnych, oceny przebiegu rekonwalescencji będziesz otrzymywać na bieżąco informacje co do możliwości podjęcia aktywności typowo sportowej przez syna. 

Jeżeli wszystko będzie przebiegało pomyślnie, to po okresie 3 miesięcy będzie możliwa już pierwsza aktywność typowo fizyczna. Jednak decyzja nadal leży po stronie prowadzącego ortopedy.

Od siebie polecam dobry preparat kolagenowy jako element przyspieszający regenerację i zrost kostny.

https://sklep.sfd.pl/ALLNUTRITION_Collagen_Pro-opis40716.html

Zadbaj też o prawidłową ilość witaminy D3, K2 i wapnia w diecie. 

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 28 listopada 2022
0

Dziękuję za odpowiedź. Jedna będziemy musieli się wcześniej przejść do lekarza prowadzącego.

Anonim 01 grudnia 2022
Ekspert odpowiada

Witaj.

Zdecydowanie tak. Tym bardziej że proces leczenia, czy sam przebieg dalszej rekonwalescencji jest bardzo indywidualny. 
Najlepiej na bieżąco kontrolować wszelkie postępy w korekcji ustawienia żeber i mostka, by nie mieć w przyszłości wątpliwości co do obecnego stanu zdrowia.
Fajnie by było również skonsultować się z fizjoterapeutą. Przedstawić dokumentację medyczną i skonsultować ewentualne ćwiczenia korekcyjne, które być może będzie można już wdrożyć na obecnym etapie leczenia. Wtedy efekt będzie jeszcze lepszy

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 02 grudnia 2022
0
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.