SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Kiedy warto redukować wagę?

Cwicze na silowni 5 miesięcy, na początku ważyłem 68 kg, teraz 80 kg. Czy warto teraz iść na redukcję?

kacper 29 maja 2022
Ekspert odpowiada

Witaj,

niestety sama waga niewiele nam o Tobie mówi. Nie wiadomo, z jaką zaczynałeś sylwetką, ponieważ waga 68 kg dla jednych będzie bardzo niska, dla innych w sam raz. Zależy, ile masz wzrostu, typ budowy, skład ciała itp. Tak samo, jeśli chodzi o wagę 80 kg. Nie wiem też, w jaki sposób te kilogramy zyskałeś, jak zmienił się skład ciała itp. 

Naprawdę ciężko odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ nie mamy zbyt wielu informacji. Pięć miesięcy treningu to nie jest ani dużo, ani mało. Zwykle jednak osoby początkujące w tym czasie się po prostu wdrażają, ale z kolei te, które ćwiczą już bardzo świadomie mogą w tym czasie zrobić naprawdę wiele dla swoich celów sylwetkowych.

Jeżeli Twoim celem jest budowa tkanki mięśniowej, a następnie redukcja tłuszczowej, to nastawiłabym się na nieco dłuższą pracę. Dużo na ten temat wyjaśniają poniższe artykuły. Naprawdę polecam do nich zajrzeć:

Polecamy również: Jak szybko rosną mięśnie? 20 kg mięśni w miesiąc?

Polecamy również: Jak rosną mięśnie?

Polecamy również: Jak zbudować czystą masę mięśniową? Wykorzystaj 10 porad!

Świetną metodą na rejestrowanie swoich postępów jest wykonywanie regularnych pomiarów i zdjęć sylwetki.

Zrób tabelkę, do której będziesz wpisywać swoją wagę, wymiary kilku części ciała np. klatka, pas, biodro, udo, ramię i co tydzień lub dwa wpisuj swoje parametry. Do tego dorzuć zdjęcia sylwetki w bieliźnie - przód, bok, tył w pozycjach neutralnych (czyli stopy na szerokość bioder, plecy proste, ręce wzdłuż ciała). Zadbaj przy tym o odpowiednie światło i rób zdjęcia zawsze z tego samego dystansu, żeby mieć porównanie. Da Ci to możliwość śledzenia czy Twoja praca idzie dobrym kierunku.

Agata Bugorska Trener personalny 30 maja 2022
0
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.