SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Kiedy należy ważyć produkty spożywcze - przed czy po obróbce termicznej?

Z tego co wiem produkty waży się po smażeniu, pieczeniu itp. Czy wtedy wszystko będzie miało tyle samo białka, węgli, tłuszczu czy w niektórych produktach się to zmienia, czytałem gdzieś, że boczek zwiększa swoje białko po smażeniu. Nie mógłbym po prostu po ugotowaniu zważyć jedzenia i w aplikacji zaznaczyć np. gotowany ryż?

monodrey 07 stycznia 2021
Ekspert odpowiada

Witaj!

NIE! Przyjmij jedną strategię i wszystkie produkty waż przed obróbką. Dotyczy to ryżu, warzyw, kaszy, makaronów itd. 

Proces obróbki termicznej nie spowoduje znaczących zmian ilości np. białka. Natomiast jeśli chodzi o produkty, które wymieniłam (ryż, makaron, kasze) ich wartość kaloryczna na 100g będzie zależna od czasu gotowania i ilości wchłoniętej wody, więc bez sensu jest ważnie po obróbce. Skoro wsadzasz do garna 100g ryżu, to nie ma to żadnego znaczenia ile ten ryż będzie ważył po ugotowaniu, bo o nowej wadze decyduje woda, a ta przecież nie ma kalorii. 

Jeśli chodzi o mięsa, to też jako regułę przyjmij produkt surowy. Oczywiście może się zmienić jego wartość kaloryczna związana z wytopieniem tłuszczu. Jednak przy procesie smażenia ubytki te nie są jakieś drastyczne i nie warto sobie nimi zaprzątać głowy. 

Jeszcze mniejsze ubytki są podczas procesu gotowania. Natomiast duże zmiany zachodzą podczas procesu duszenia mięs. Jednak dla równego, tutaj także skoncentruj się na ważeniu i wpisywaniu w dziennik produktów surowych. 

Przede wszystkim jednak, zwróć uwagę czy produkty, które smażysz na tłuszczu nie należy uzupełnić właśnie o ten tłuszcz. Mam tu na myśli omleta do którego musisz dodać tłuszcz na którym smażysz lub jeśli smażysz mięso na patelni z tłuszczem i ten tłuszcz gdzieś "wyparował" to także należy przyjąć, że przedostał się on do produktu i także należy go wliczyć w dziennik. 

Inez Gorońska Mistrzyni Polski 07 stycznia 2021
0
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.