SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Kawa a suplementacja

Dzień dobry, Od lat każdego ranka pije jedną mocną kawę do śniadania. Kilka dni temu zacząłem trening a co za tym idzie wprowadziłem suplementację. Obecnie stosuję białko (Whey protein), BCAA (2:1:1) oraz Kreatyne (3-creatine malate) wszystko zakupione w SFD. Chcę się dowiedzieć czy stosując w/w suplementację, kawa rano nie będzie działała antagonistycznie. Naczytałem się, że o ile z białkiem oraz kreatyną nie ma problemu o tyle kawa zwalcza działanie BCAA. Proszę o informacje czy na czas suplementacji muszę całkowicie zrezygnować z kawy czy 1 kawa rano nie zrobi mi krzywdy. Pozdrawiam Adrian

Adrian 02 lutego 2021
Ekspert odpowiada

Oczywiście szkoda by było rezygnować z porannej kawy, albowiem dla wielu z nas to jedna z największych przyjemności dnia. Na cale szczęście nie ma takiej potrzeby!

Problem ze spożywaniem kawy przy suplementacji białka i różnego rodzaju aminokwasów jest nieco iluzoryczny i trochę na wyrost. Źródłem tego problemu są związki o charakterze garbników, występujące w większych ilościach w popularnych, powszednich napojach - w herbacie, kawie i kakao. Związki takie posiadają bowiem zdolność wiązania aminokwasów (cegiełek budujących białka) silnymi wiązaniami chemicznymi. Takie wiązanie prowadzi do denaturacji białek, czyli utraty ich struktury i funkcji biologicznych. Białka pokarmowe, wiązane związkami o charakterze garbników stają się ciężkostrawne lub niestrawne. Natomiast nasze własne białka enzymatyczne, wiązane taki związkami, tracą swoje właściwości polegające na trawieniu białek pokarmowych. Związki o charakterze garbnikowym wiążą też w trwałe kompleksy wolne aminokwasy znajdowane w przewodzie pokarmowym, takie jak chociażby właśnie BCAA czy kreatyna, przez co upośledzają ich wchłanianie do krwiobiegu. W badaniach wykazano jednak, że problem ten dotyczy zasadniczo tylko bardzo mocnej herbaty (najbogatszego źródła tego typu związków), spożywanej w trakcie lub po posiłku wysokobiałkowym. Dla pewności jednak może faktycznie nie popijać mocną kawą odżywek białkowych czy suplementów aminokwasowych, takich jak BCAA czy kreatyna. Ale Ty pijesz kawę, jak dobrze rozumiem, zaraz po przebudzeniu, więc w tym przypadku nie ma to większego znaczenia.

W praktyce ogólnie, jak dowodzą badania, spożycie kawy nie ma żadnego negatywnego wpływu na anaboliczną, czyli pożyteczną dla mięśni, aktywność pokarmów białkowych. Wręcz odwrotnie... w badaniach prowadzonych łącznie na populacji 12 tys. osób, ludzie pijący 3 kawy dziennie mieli o 3.5% większą masę mięśniową od wstrzymujących się od spożywania tego napitku. W innych badaniach myszy, którym podawano kawę w ilości odpowiadającej 1 lub 3 filiżankom w przeliczeniu na ludzi, poprawiły po 7 tygodniach masę swoich mięśni odpowiednio o 15 i 20%, w porównaniu z gryzoniami żywionymi karmą bez dodatku kawy. 

Pij więc kawę spokojnie - dla przyjemności, mięśni i zdrowia.    

Sławomir Ambroziak Farmakolog 03 lutego 2021
0
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.