SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Kalorie na diecie - Ile kalorii muszę odjąć?

Spałam się. Przy wzroście 168 ważę 68 kilo. W styczniu waga osiągnęła 74 kilo i zaczęłam ćwiczyć Focus T 25 Shaun T 6 dni w tygodniu po godzinie ( spalone kalorie od 350-450)ale waga pozostała bez zmian. Widziałam po ubraniach że coś tam spada z obwodów i w lutym dorzuciłam dietę 1500 kalorii. Waga spadla i osiągnęła 68. Podstawowa przemiana materii wynosiła 1419 a teraz wynosi 1389 i tu moje pytanie czy jeśli ppm się zmieniła to muszę odjąć kalorie od diety?

Carlls 02 marca 2021
Ekspert odpowiada

Witaj! 

Zacznę od tego, że zejście z kaloriami poniżej 1500, jest absurdalnym pomysłem, zwłaszcza gdy trenujesz. Oczywiście przez jakiś okres czasu waga będzie spadała, jednak prędzej czy później organizm zacznie się bronić i będzie Cię to trochę kosztowało.

Przede wszystkim wątpię, aby udało Cię się utrzymać wypracowane efekty, gdyż po takich rygorystycznych dietach, naturalną konsekwencją jest efekt jojo. Bardzo prawdopodobne jest też pogorszenie zdrowia, parametrów zdrowotnych, jakości skóry, włosów i paznokci. Z dużą pewnością można też powiedzieć, że ucierpi także układ hormonalny. Deficyt kaloryczny na takim poziomie przyczynia się do nieproporcjonalnie dużej utraty tkanki mięśniowej. W efekcie Twoje ciało stanie się mniej jędrne, słabsze i wiotkie. 

Nawet w przypadku kobiet, należy chronić mięśnie podczas redukcji, gdyż to one zużywają najwięcej energii i są strategiczne w późniejszym utrzymaniu efektów. Osobiście nie widzę sensu zabawy w jakieś skomplikowane kalkulatory i obliczenia. Wystarczy standardowy kalkulator BMR. Wklejam go niżej. 

 

kg
cm
lat

Od kalorii niezbędnych do utrzymania wagi, odejmujesz 300-500 kcal i to w 99% przypadków sprawdza się. 

Jeśli chcesz przyspieszyć efekt, to deficyt pogłębiasz dodając aktywność, a nie przesadnie ucinając kalorie. Warto także zwiększyć udział białka w diecie, nawet do 2,5 g na każdy kilogram masy ciała i zastosować spalacz tłuszczu. 

Wbrew pozorom odchudzanie jest łatwe, tylko wymaga systematyki i bycia konsekwentnym. Nie można też się spieszyć i oczekiwać super szybkich efektów. Im wolniej przeprowadzisz redukcję wagi, tym jakość efektów będzie znacznie lepsza i stabilniejsza. 

Niżej podrzucam jeszcze dwa artykuły, które specjalnie dla Ciebie wybrałam. 

Polecamy również: Pułapki dietetyczne podczas odchudzania, redukcji

Polecamy również: Czy organizm broni się przed odchudzaniem? Czym jest BMR, TEF, NEAT?

Inez Gorońska Mistrzyni Polski 02 marca 2021
0

Dziękuję bardzo za odpowiedź. Jestem nawet bardziej niż początkująca. Dietę rozpisał mi dietetyk bo efektów z ćwiczeń i normalnego ale z głową (czyli bez większej ilości tłuszczy, śmieciowego jedzenia i gazowanych napojów a z większym dodatkiem warzyw) nie było praktycznie żadnych efektów ani w wymiarach ani w kilogramach. Ostatni znalazłam dzięki temu forum Dietę Michała z Dobrych kalorii. wygląda smakowicie.Wrzucił kilka opcji kalorycznych. Może będzie lepsza.

Anonim 03 marca 2021

Zapoznałam się z artykułami. Dziękuje za przesłanie. Obliczyłam BMR i faktycznie ścięłam zdecydowanie za dużo. Nie oczekuję szybkich efektów bo takich nie ma. Zawsze się coś sypie. Oczekuje efektów ogólnie. Czasu mam mnóstwo po prostu chciałam zrobić coś ze sobą i pokazać mężu że można. Nie wiem jak moje ciało zareaguje na spalacze i trochę się boję ale spróbuję :)

Anonim 03 marca 2021
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.