SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Jedzenie sporo poniżej dziennego zapotrzebowania - czy to już głodówka?

Cześć, próbuję swoich sił z dietą redukcyjna. Wyliczyłem zapotrzebowanie na 2900 kcal. Pytanie: jeśli zjadam przez dobę około 1500 kcal bo nie mam ochoty jeść/ nie jestem głodny, to czy oznacza to że się głodzę? Mam zjadać na siłę dodatkowe kcal? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Anonim 23 czerwca 2021
Ekspert odpowiada

Witaj! 

Utrzymywanie spożycia poniżej zapotrzebowania zawsze jest jakąś formą głodówki. Oznacza to, że organizm nie otrzymuje tyle energii do życia, ile potrzebuje. 

Jeszcze inaczej można to nazwać niedożywieniem - to tak bardzo uogólniając temat. 

Oczywiście skądś taką energię organizm musi uzyskać. Dla procesu odchudzania korzystne jest to, że przy niewielkim deficycie pobiera on energię z tkanki tłuszczowej i w ten sposób chudniemy, tracimy tłuszcz. Gdy jednak deficyt jest zbyt głębokie (tak jak jest bez wątpienia w Twoim przypadku - 1500 kcal) organizm będzie też zjadał Twoją tkankę mięśniową, aby pobrać aminokwasy. Oczywiście konsekwencją jest zmniejszenie ogółu mięśni. Mniej mięśni powoduje, że zmniejsza się Twoje zapotrzebowanie. Dlatego, tak ważne podczas odchudzania jest utrzymanie masy mięśniowej, aby po redukcji nie być zmuszonym do zmniejszenia spożycia kalorii. Z tej przyczyny podczas odchudzania należy trenować, by utrzymać mięśnie (trening jest bodźcem dla organizmu sygnalizującym mu, że potrzebuje mięśni i musi je utrzymać). 

Podsumowując

Stały deficyt wyniszcza organizm i prowadzi do niedożywienia. Ciało słabnie. Jest to forma wygłodzenia. W związku z tym, jeśli jakiegoś dnia nie masz ochoty na jedzenie, to się nie zmuszaj i jedz to 1500 kcal, ale nadrób to np. kolejnego dnia i trenuj. Postaraj się korzystać z wysoko kalorycznych przekąsek, które lubisz. Mogą to być orzechy, suszone owoce, nasiona, batony bez cukru i wszystkie inne wygodne formy zamienników posiłków. 

Inez Gorońska Mistrzyni Polski 24 czerwca 2021
0
Pytania które mogą Ciebie zainteresować
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.