SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Jazda na desce, a okres masy. Jak zabezpieczyć się przed katabolizmem?

Cześć. Jestem w trakcie robienia masy i boję się spadków, przez wieczorne wypadów na dechę. Na longboardzie przemierzam kilka kilometrów i to ostry wycisk dla łydek, a później wracam i od razu idę spać (jak coś zjem mniej niż 1.5h przed spaniem, to nie zasnę). Czy mogę jakoś się zabezpieczyć, przed katabolizmem?

wida89 25 lutego 2021
Ekspert odpowiada

Witaj!

Nocny katabolizm jest wymysłem typowo marketingowym. Chociaż w czasie snu, nasz organizm intensywnie się regeneruje, to niektórzy dali sobie wmówić, iż w tym czasie mięśnie ulegają konsekwentnej degrengoladzie, o ile nie zapewni się im stałego dostępu aminokwasów. Tak naprawdę, rozwiązaniem jest zjedzenie dobrze zbilansowanego posiłku na jedną, dwie lub trzy godziny przed snem, zawierającego nie tylko białko, ale również tłuszcze i węglowodany.

Polecamy również: Zapotrzebowanie kaloryczne na masie - teoria kontra praktyka

W Twoim wypadku jednym z kluczowych aspektów umożliwiających dopasowanie diety do potrzeb organizmu jest ustalenie dziennego zapotrzebowania na energię. Źródłem składników energetycznych jest żywność, a dokładnie zawarte w niej węglowodany, tłuszcze oraz białka. Najlepsza opcja dla Ciebie to właśnie uwzględnienie zabawy z deską, jako dodatkowej aktywności. Posłuży Ci do tego najdokładniejszy z dostępnych wzorów, który zamieszczam niżej. 

kg
cm
lat

Preparatem, który szczególnie warto uwzględnić w antykatabolicznym zestawie, powinien być zestaw aminokwasów rozgałęzionych (BCAA). Aminokwasy o rozgałęzionych łańcuchach alifatycznych bocznych wykazują wielokierunkowe działanie antykataboliczne. Z jednej strony mogą posłużyć jako alternatywne źródło energii – dzięki dostarczeniu ich w postaci suplementu organizm nie uszczupli zasobów mięśniowych.

Sebastian Szmit Trener Personalny 25 lutego 2021
0
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.