SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Jakie suplementy warto kupić? - osoba początkująca

Jakie suplementy dla osoby początkującej? Najlepiej prosiłbym o takie suplementy które mają największe potwierdzenie działania. Chciałbym rozpocząć rekompozycję jakie będą najlepsze suplementy działające żeby nie wydawać kasy w błoto?

DeDe1909 21 October 2020
Ekspert odpowiada

Jeżeli dopiero zaczynasz przygodę w treningami w celu rekompozycji ciała, to podstawą sukcesu, obok oczywiście optymalnego planu treningowego, będzie właściwa dieta. Skoro nie pytasz o dietę, a tylko o suplementy, to rozumiem, że z ułożeniem diety już sobie poradziłeś. Ale oba te tematy wiążą się ze sobą nierozerwalnie...

Zapewne zorientowałeś się już w swoim planie dietetycznym i wiesz, że aby zmieniać na skutek treningów kompozycję ciała, a więc spalać tłuszcz i budować muskuły, musi spożywać relatywnie dużo białka. Zazwyczaj są to 2 g na 1 kg wagi ciała. Przykładowo jeżeli ważysz 80 kg, musisz zjadać codziennie 160 g białka, co wcale nie jest łatwym zadaniem. Dlatego pierwszym i podstawowym suplementem powinna być odżywka wysokobiałkowa. Najlepiej jeżeli będzie oparta o białka serwatkowe, czyli ich izolaty lub koncentraty, albowiem suplementacja tych białek wykazywała w badaniach zdolność wspomagania redukcji tłuszczu i rozwoju masy mięśniowej.

Bez odpowiedniej podaży białka, czyli wysokiej koncentracji aminokwasów w tkance mięśniowej, nie może być mowy o przyroście muskulatury. Ta sama zasada dotyczy kreatyny i beta alaniny. Mięśnie, aby rosły, muszą być wysycone kreatyną i karnozyną, gdzie ta druga powstaje właśnie z beta alaniny. Dlatego na drugi rzut, obok białka serwatkowego, warto polecać początkującym łączną suplementację kreatyny i beta alaniny. Oba te suplementy sprzyjają rekompozycji ciała, albowiem - jak wykazano w badaniach - ich łączna suplementacja, lepiej niż oddzielna, wspomaga w odpowiedzi na trening przyrost masy mięśniowej i redukcję tłuszczu.         

Polecam zajrzeć także w poniższy artykuł na temat połączenia obu tych suplementów. 

Polecamy również: Co do kreatyny…? Beta alanina!

Sławomir Ambroziak Farmakolog 21 October 2020
0