SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Jakie suplementy tak naprawdę działają?

Jakie suplementy tak naprawdę działają? Które suplementy są potwierdzone naukowo że działają? Gdzie są takie strony z takimi wynikami?

DeDe1909 20 października 2020
Ekspert odpowiada

Gdybym miał odpowiedzieć najprościej na tak postawione pytanie, powiedziałbym, że naprawdę działają wszystkie suplementy. Musimy mieć bowiem świadomość, że każdy jeden suplement sportowy nie znalazł się w ofertach firm odżywkowych przypadkowo. Każdy z nich jest oferowany konsumentom z tego powodu, iż zgodnie z danymi naukowymi wspomaga w jakiś sposób efekty treningowe. Inna sprawa, że często oczekiwania względem działania wielu suplementów są nadmiernie rozbudzone szumną reklamą. Przykładowo więc wielu siłaczy czy kulturystów oczekuje po danym suplemencie realnej alternatywy dla zakazanych sterydów. Powiedzmy jednak sobie szczerze, że większość oferowanych przez rynek odżywkowy środków to suplementy bazowe, czyli substancje, którymi musi być wysycona tkanka mięśniowa, by mięśnie rosły w optymalnym tempie w odpowiedzi na trening. Jeżeli więc trenujemy a nie korzystamy z ich suplementów, rośniemy wolniej od kolegi, który trenuje tak samo, ale je stosuje. Do takich podstawowych suplementów bazowych, niezbędnych do optymalnego przyrostu muskulatury w odpowiedzi na trening, zaliczyłbym kreatynę, beta alaninę, karnitynę, taurynę, glutaminę, cytrulinę (lub wymiennie argininę), odżywkę białkową oraz wolne aminokwasy - EAA lub BCAA.

Niemniej te same suplementy bazowe mogą działać bardzo spektakularnie, nawet porównywalnie do umiarkowanych dawek sterydów, jeżeli zastosujemy je w odpowiednich dawkach, cyklach i porach. Szczególnie dotyczy to połączeń kreatyny z beta alaniną, cytruliny lub jej połączenia z argininą stosowanego przed treningiem, czy też stosowanego po treningu połączenia białka serwatkowego z aminokwasami EAA. Potwierdzają to nie tylko badania, ale również opinie użytkowników. 

Szperając w Internecie, można oczywiście odszukać media zestawiające dane naukowe na temat aktywności suplementów dla sportowców. W pewnym zakresie zajmuj się tym również SFD, niemniej rozumiem, że chodzi o jakieś strony niezwiązane bezpośrednio z produkcją czy dystrybucją odżywek. Tutaj więc przykładowy link:

https://www.healthline.com/nutrition/supplements-for-muscle-gain

Można też oczywiście samemu śledzić dokonania naukowe odnośnie wpływu danego suplementu na przyrost mięśni (lub innym parametr treningowy), wbijając w pasek wyszukiwarki odpowiednią frazę, przykładowo: creatine skeletal muscle hypertrophy.   

        

Sławomir Ambroziak Farmakolog 20 października 2020
0
Pytania które mogą Ciebie zainteresować
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.