SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Jakie suplementy brać na czystą masę mięśniową?

Witam. Mam pytanie odnośnie odżywek. Pracuję nad czystą masą mięśniową. Przy wadze 73 kg i wzroście 177cm mój średni, dzienny rozkład kalorii i makroskładników:2853 kcal Białko 167g Tł 98,5g Węgle 320 Cwiczę dopiero 2 miesiące, ale dość intensywnie i efekty już trochę widoczne. Z suplementów używam tylko cytruliny przed treningiem. Chciałbym dołożyć odżywkę węglowadanowo białkową, żeby szło to jeszcze lepiej. Nie wiem tylko czy wybrać coś w proporcjach 50-50 białko-wegle czy bardziej taką z przewagą węgli. Z góry dziękuję za podpowiedzi.

SuperEgos 18 September 2020
Ekspert odpowiada

Witaj!

Jeśli Twoim celem jest budowanie masy mięśniowej, to nadwyżka kaloryczna powinna być bardzo umiarkowana. Myślę, że 200-300 kcal max, gdyż więcej w przypadku osoby, która nie używa dopingu może skutkować zbyt szybkim przyrostem tkanki tłuszczowej.

Cześć osób myśli, że będąc na masie można sobie pozwolić na większy luz w diecie i dopuszcza produkty niekoniecznie dobre jakościowo. Jeśli jednak masa ma być dobrej jakości, to nie jest to najlepsze podejście. 

Jakie suplementy warto brać na masie? 

Oczywiście warto zacząć od suplementów, które zwiększą efektywność treningu i pozwolą trenować ciężej. Bez wątpienia jest to kreatyna i beta-alanina i w te suplementy warto zainwestować. Wymieniona przez Ciebie cytrulina będzie ich dobrym uzupełnieniem.

Teraz przechodząc do Twojego zapytania gainer czy bulk? Myślę, że w Twoim przypadku lepszym wyborem mógłby być bulk, którym uzupełnisz posiłki lub wykorzystasz go jako pierwszy posiłek potreningowy. Oczywiście należy wliczyć go w bilans kaloryczny, bo są to przecież konkretne kalorie. 

O czym warto pamiętać podczas budowy masy mięśniowej? 

Tutaj odpowiedzią będzie treść poniższego artykułu. 

Polecamy również: Zapotrzebowanie kaloryczne na masie - teoria kontra praktyka

Inez Gorońska Mistrzyni Polski 18 September 2020
0