SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Jakich suplementów unikać biorąc leki na tarczycę?

Przykładowo czy biorąc leki na tarczycę mogę stosować tyrozynę? Czy jest to zabronione, jakich suplementów unikać?

Marian 22 marca 2021
Ekspert odpowiada

Na początku, jestem zmuszony podzielić się z Tobą bardzo ważną uwagą...! Otóż obowiązuje żelazna zasada, że w przypadku aktualnego leczenia jakiegoś zdiagnozowanego problemu zdrowotnego, decyzja o włączeniu jakiegokolwiek nowego środka, nawet suplementu diety, może zostać podjęta jedynie po konsultacji z lekarzem prowadzącym i po uzyskaniu jego akceptacji.

Do tego typu przypadków musimy zaliczyć bez wątpienia leczenie niedoczynności tarczycy za pomocą hormonów gruczołu tarczowego. Dlatego podane niżej informacje proszę traktować jedynie jako luźne wskazówki, wymagające konsultacji z lekarzem.

Jeżeli chodzi konkretnie o tyrozynę, to raczej powstrzymałbym się na Twoim miejscu od jej suplementacji. Ponieważ aminokwas ten jest prekursorem hormonów tarczycy, trudno jest przewidzieć, w jakie może wchodzić interakcje z hormonami tarczycy podawanymi z zewnątrz w postaci leków.

Suplementy żelaza i wapnia nie mogą być przyjmowane wcześniej, jak 2 godziny po przyjęciu dawki hormonów tarczycy, albowiem w innym przypadku będą osłabiać ich działanie. 

Suplementy rekomendowane jako środki obniżające poziom cholesterolu nie mogą być przyjmowane wcześniej, jak 4 godziny po przyjęciu dawki hormonów tarczycy, albowiem mogą hamować ich wchłanianie.

Należałoby raczej unikać produktów sojowych, między innymi białek sojowych, a także suplementów opartych o izoflawony sojowe. Chodzi bowiem o to, że izoflawony sojowe wykazują aktywność estrogenną, czyli zbliżoną do żeńskich hormonów płciowych - estrogenów, natomiast estrogeny zwiększają stężenie globuliny wiążącej tyroksynę, zmniejszając tym samym poziom wolnych hormonów tarczycy i obniżając na tej drodze ich aktywność hormonalną, czyli siłę działania.

Przy terapii niedoczynności tarczycy kontrowersyjne wydają się też suplementy wspomagające odchudzanie z grupy tzw. termogeników. Chodzi bowiem o to, że działanie tego typu suplementów jest zazwyczaj wzmacniane przez hormony tarczycy. Tego typu suplementy nie tylko wspomagają spalanie tłuszczu zapasowego, ale jednocześnie oddziałują aktywizująco na układ krążenia. W normalnych warunkach nie ma to większego znaczenia, niemniej w przypadku stosowania wzmacniających ten efekt hormonów tarczycy trudno jest przewidzieć, jakie interakcje mogłyby zachodzić pomiędzy termogenikami a hormonami tarczycy i jakie niosłoby to konsekwencje dla stanu układu krążenia.          

Spalacze tłuszczu, które nie są termogenikami: https://sklep.sfd.pl/Spalacze_bez_stymulantów-k143.html

Sławomir Ambroziak Farmakolog 23 marca 2021
0
Pytania które mogą Ciebie zainteresować
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.