SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Jak zaplanować dietę na odchudzanie 80 kg.

Witam. Chodzi mi o redukcję tkanki tłuszczowej. Ważę 80 kg 170 cm wzrostu. Kobieta. Ile powinnam jeść kalorii dziennie ile białka tłuszczu i węgli ? Jakiego jedzenia powinnam unikać ? Chce do diety dorzucić spalacz tłuszczu ? Jest jakiś warty polecenia ? Proszę o udzielenie paru wskazówek. Dziękuję !!

Magdalena 13 października 2020
Ekspert odpowiada

Witaj!

Sprawdzenie tego wcale nie jest takie trudne i przy pomocy kalkulatora, który wklejam Ci niżej, bez problemy obliczysz to sama. Niestety nie mogę zrobić tego za Ciebie, gdyż nie wpisałaś na jakim poziomie jest Twoja aktywność, a tego wymaga poniższy kalkulator i jest to kluczowa sprawa dla wyniku. 

kg
cm

Otrzymany wynik, a mianowicie ta druga cyfra, która informuje ile kalorii musisz spożywać aby utrzymać wagę, musi być pomniejszona o minimum 300 kcal. W taki sposób uzyskasz tzw. deficyt kaloryczny, który jest warunkiem redukcji tkanki tłuszczowej, czyli odchudzania. Przez kolejne dwa tygodnie, utrzymuj spożycie kalorii na takim właśnie poziomie. Natomiast jeśli Twoja waga nie obniży się, to odejmij kolejne 200 kcal. Pamiętaj jednak, że kalorii nie można odejmować bez umiaru. Myślę, że w Twoim przypadku powinno to być nie mniej 1800 kcal lub jeśli Twoja aktywność jest bardzo niska, to niemniej niż 1600 kcal. 

Ile białka, tłuszczy i węglowodanów? 

Jeśli Twoim celem jest redukcja wagi, to poziom białka w diecie jest strategiczny. Przyjmuje się, że najlepsze wyniki w odchudzaniu osiąga się jeśli białko zapewnia 30% wszystkich kalorii. Ogólnie można przyjąć, że będzie to mniej więcej 2-2,5g na każdy kilogram masy ciała. Jeśli będziesz miała problem z dostarczeniem takiej ilości białka, to najlepszym rozwiązaniem będą szejki białkowe. O ich zaletach przeczytasz w poniższym artykule. 

Polecamy również: Czy koktajle proteinowe pomagają schudnąć i stracić tłuszcz z brzucha?

Jeśli chodzi o ilość spożywanego tłuszczu, to w przypadku kobiet, fatalnym rozwiązaniem będzie zejście poniżej 1g na każdy kilogram masy ciała. Postaraj się aby tego tłuszczu było umiarkowanie więcej niż 1g. 

Węglowodany oczywiście będą stanowiły całą resztę kalorii. 

Pamiętaj że redukcję tkanki tłuszczowej możesz przyspieszyć stosując spalacze tłuszczu. Wpływają one pozytywnie na przemianę materii, tłumią apetyt i zwiększają termogenezę organizmu, czyli zwiększają wykorzystanie tkanki tłuszczowej na potrzeby energetyczne organizmu. 

Inez Gorońska Mistrzyni Polski 13 października 2020
0

Dziękuję. Jeśli chodzi o aktywność. W domu mam trochę sprzętu na którym ćwiczy mój chlopak. Ćwiczę z nim 3x w tygodniu FBW, do tego chciałabym dorzucić basen ewentualnie bieganie bądź rower jeśli pozwoli na to pogoda. Często mam ciagutki do słodkiego, ciasta , ciasteczka, czekoladki

Anonim 14 października 2020
Ekspert odpowiada

Oczywiście podczas redukcji wagi każda aktywność fizyczna ma znaczenie, jednak warto wiedzieć, że czym bardziej wymagający będzie trening dla mięśni, tym lepsze będą jego efekty. Dlatego z punktu widzenia metabolizmu i redukcji wagi, absolutnym numerem 1 jest trening z obciążeniem. Dlatego skup się przede wszystkim na treningu siłowym, a wszystkie dodatkowe aktywności są oczywiście mile widziane. 

 

Przypomnę jeszcze raz, że najważniejszy jest ujemny bilans kaloryczny. Jeśli będziesz jadła ponad zapotrzebowanie, to wyżej opisane ćwiczenia niewiele Ci dadzą. Oczywiście apetyt na słodkie jest poważnym problemem, dlatego warto sięgać po zamienniki. Na tę chwilę mogę Ci polecić przepyszne galaretki o niezwykle niskiej kaloryce oraz kisiel. Myślę, że 1-2 porcje galaretki + jedna porcja kisielu dziennie zaspokoją każdego łasucha.

Kisiel: https://sklep.sfd.pl/ALLNUTRITION_Fruit_Splash-opis37174.html

Galaretka: https://sklep.sfd.pl/ALLNUTRITION_Sugar_Free_Jelly-opis37177.html

Inez Gorońska Mistrzyni Polski 14 października 2020
0
Pytania które mogą Ciebie zainteresować
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.