SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Jak wrócić do ćwiczeń po operacji wyrostka robaczkowego?

Witam, 5,02,2022 miałam operację ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego i niedrożności jelit, 14,02,2022 ściągnięto szwy. 06,060,2022 miną miesiąc i chciałabym wrócić to treningów od jakich ćwiczeń mogę zacząć i czy to nie jest jeszcze za wcześnie? Proszę o poradę.

Anonim 06 marca 2022
Ekspert odpowiada

Witaj!

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że operacja wyrostka polega na przecięciu wielu powłok skórnych, które wymagają odpowiedniego czasu regeneracji. Zazwyczaj jest to minimum 6 tygodni bez wysiłku, a po tym okresie wdraża się powoli czynności dnia codziennego przez około 4 tygodnie. Dopiero po łącznym okresie 10 tygodni można myśleć o wysiłku fizycznym w rozumieniu aktywności sportowej. 

Sprawa wygląda nieco bardziej optymistycznie, gdy zabieg wykonany jest metodą laparoskopową. Wtedy czas rekonwalescencji całkowite skraca się nawet o 4 tygodnie. 

Jak zacząć?

Przede wszystkim poczekaj aż minie około 10 tygodni.
Ściągnięcie szwów nie jest tożsame z pełnym wygojeniem. Tworzy się jeszcze blizna, która musi dobrze się uformować. Warto by było, abyś zainteresował się zagadnieniem mobilizacji blizny, co może przydać się na później, jeżeli zależy Ci na pełnej mobilności struktur, które zostały nacięte.

Jeżeli chodzi o siłownie, lekki trening ACT na minimalnym obciążeniu po 10 tygodniach rekonwalescencji przez okres 3-4 tygodni. Później powoli stopniowe obciążanie mięśni poprzez zwiększenie ciężaru. Musisz pamiętać, że struktury kolagenowe potrzebują nieco czasu, aby uformować się w sposób dobry jakościowo, więc trzeba tutaj nieco cierpliwości.  

Warto zastosować suplement obfitujący w kolagen co przyspieszy gojenie.
https://sklep.sfd.pl/SFD_NUTRITION_Collagen_Premium-opis40198.html

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 07 marca 2022
0
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.