SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Jak ukształtować mięśnie?

siema, czy da sie wplynac na ksztalt miesni? mam na mysli tutaj np lepsze bicepsy, bardziej widoczne czy np. zmiana ksztaltu kaltki z kwadratowej na bardziej okragla wiem, ze zalezy to m.in od przyczepow, ale sa moze jakies sztuczki, jak to zmienic?

nikinik 29 listopada 2021
Ekspert odpowiada

Witaj. 

Zadałeś w sumie dość fajne i ciekawe pytanie. Tutaj będą dwie odpowiedzi.

1. Jeżeli mówimy o ukształtowaniu brzuśców mięśniowych, pod kątem ich przyczepów mięśniowych, to tutaj zbytnio nic nie możemy zadziałać. Nawet jeżeli rozbudowujemy masę mięśniową to i tak mięsień przyczepiony jest na stałe w tym miejscu, gdzie genetycznie uwarunkowany jest twój organizm. Niestety w przypadku gdzie przyczep mięśniowy będzie wpływał na kształt mięśnia, nie jesteśmy w stanie zbyt wiele zrobić. Można to nawet zauważyć u osób, które mają dość pokaźną muskulaturę, że jedna strona klatki piersiowej na przykład ma kwadratowy kształt, a druga jest bardziej obła.

2. Drugim przypadkiem będzie mowa o wielkości masy mięśniowej. Poprzez wzrost masy mięśniowej, rozbudowę poszczególnych części mięśnia, możemy wpływać na kształt całej grupy mięśniowej. Mam tutaj na myśli to, że na przykład mięsień dwugłowy ramienia, czyli bicepsy mają swoją głowę długą i głowę krótką. Jeżeli bardziej skupimy się na głowie zewnętrznej, będziemy w stanie wypracować nieco lepsze szczyty, niż w przypadku, gdy cały mięsień będziemy trenować z taką samą objętością.

Podsumowując

Musimy również pamiętać o tym, że nasz organizm ma pewne obwarowania genetyczne. Jeżeli mamy tendencję do tego, żeby mieć ładną sylwetkę, estetyczną, mięśnie będą plastyczne okrągłe, co tutaj trening siłowy bardzo fajnie zadziała i będziemy mieć naprawdę fajne ciało. Niestety nie każdy z nas może poszczycić się dobrymi genami.

 

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 30 listopada 2021
0
Pytania które mogą Ciebie zainteresować
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.