SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Jak ujędrnić ciało i poprawić wygląd sylwetki?

Jestem 16-letnią dziewczyną, mam ok. 167 cm wzrostu i ważę ok. 52,5 kg (na czczo). Problem jest taki, że mimo mojej stosunkowo niskiej wagi podejrzewam u siebie sylwetkę Skinny Fat. Po prostu nie wygląda ona dobrze, brzuch jest wzdęty i mam wrażenie, że otłuszczony. Od marca jestem na ciągłej redukcji, przy mojej dość wysokiej aktywności (codziennie minimum 10k kroków, rower) jem ok. 1600/1700 kcal. Staram się trzymać michę i bazuję na raczej naturalnych składnikach (często zdarza mi się jak już zjeść słodycze 0% cukru). Całkowicie wyeliminowałam fast food'y z diety. Jeżeli chodzi o siłownię, staram się chodzić na nią 3-4 x tydz., Ale bazuję głównie na cardio i maszynach gdyż na wolnych ciężarach nie czuję się jeszcze pewnie. Poza tym z braku siły nie ma mowy o progresji. Co robić?

Kasia.muller 22 June 2022
Ekspert odpowiada

Witaj! 

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że wszystko robisz dobrze, jednak z pewnością długoterminowe przebywanie na diecie z ujemnym bilansem energetycznym nie ujędrni Twojej sylwetki. Aby ujędrnić ciało, musisz być choćby na minimalnym dodatnim bilansie energetycznym przy jednoczesnym poziomie białka co najmniej 2 g na każdy kilogram ciała, zakładając właśnie taki cel. 

Ujemny bilans kaloryczny jest niezbędny do redukcji tkanki tłuszczowej, ale niestety, gdy jest on zbyt głęboki i zbyt bardzo przeciągnięty w czasie, powoduje on zawsze nieadekwatnie duże straty tkanki mięśniowej. 

Tkanka mięśniowa jest dla nas bardzo cenna i to ona nadaje jakość sylwetce, a również jest głównym czynnikiem warunkującym nasze zapotrzebowanie na energie. Dlatego, tak bardzo powinniśmy zabiegać, aby jej nie tracić. 

Tak jak wspomniałam, wszystko, co robisz, mniej więcej "trzyma się kupy", jednak podniosłabym nieco kalorie i upewniłabym się, czy tego białka jest w Twojej diecie co najmniej 2 g. 

Spróbuj na kolejne 3-4 tygodnie zwiększyć kaloryczność diety o jakieś 200 kcal i daj znać w nowym temacie, jaki to przyniosło skutek. Według mnie będzie to właściwa droga. 

Agata Bugorska Trener personalny 23 June 2022
0

Dziękuję za odpowiedź. Jak duża jest szansa, że podczas takiej rekompozycji jakoś dużo przytyję? Bo moją największą obawą jest to, że nabawię się wielkiej ilości tkanki tłuszczowej i że moja aktywność nie będzie wystarczająca

Anonim 23 June 2022