SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Jak trenować po naderwaniu mięśnia piersiowego większego?

ćwiczenia po mocno naderwanym piersiowym, jak go wzmocnić , kiedy rozciągać, czego unikac jak najdłuzęj?

mysia888 15 grudnia 2021
Ekspert odpowiada

Witaj!

Naderwanie mięśnia przede wszystkim powinno być dobrze zdiagnozowane za pomocą badania USG. Prawidłowa ocena stopnia uszkodzenia będzie warunkowała przebieg leczenia i rehabilitacji.

Zazwyczaj leczenie jest zachowawcze, stosuje się unieruchomienie okresowe i medykamenty. Jednak niekiedy naderwanie również wymagać może interwencji chirurgicznej, co powiązane będzie np. ze znacznym uszkodzeniem włókien mięśniowych w obrębie przyczepu, gdzie mięsień może wymagać rekonstrukcji. 

Co robić?

Niestety nie napisałeś nam, ile czasu jesteś po diagnozie, jakie było podjęte leczenie, czy wykonywałeś jakąś rehabilitacje. 
W pierwszej kolejności, jeśli naderwanie było mocne, trzeba było zastosować odpowiednie unieruchomienie kończyny, aby mięsień był ustawiony w odpowiedniej dla siebie pozycji i miał możliwości szybszej rekonwalescencji. Zazwyczaj umieszcza się rękę na temblaku i odciąża jej masę. 

Co więcej, stosuje się miejscowo chłodzenie zgodnie z protokołem RICE, o którym możesz poczytać w poniższym artykule. 

Polecamy również: Kontuzja, grzać czy chłodzić miejsce bólu? Kiedy robić okłady

W zależności od stopnia uszkodzenia aktywność mięśnia może być wyłączona nawet do 6 tygodni. Nie można tutaj nabrać się na zmniejszenie dolegliwości bólowych i rozpoczęcie aktywności w pełnym wymiarze. 

Najlepszą opcją będzie konsultacja z fizjoterapeutą, który ma możliwość obejrzeć Cię na żywo, zapoznać się z dokumentacją medyczną, jeżeli takowa jest sporządzona, bo nie napisałeś, na jakiej podstawie stwierdzono naderwanie i podjęcie ewentualnych kroków co do powrotu do aktywności. 
Warto również rozważyć suplementację preparatem kolagenowym, który będzie miał znaczący wpływ na odżywienie uszkodzonych tkanek i przyspieszenie ich gojenia. 

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 18 grudnia 2021
0

witam wszystko to było zastosowane, zakresy mamy bardzo ok.Mineło 70 dni cały czas mam robione USG na dzień dzisiejszy malutki krwiak i robię wsepne adaptacje ruchowe. Moje pytanie bardziej dotyczy treningu jak już będę mógł w pełni działać. czy nie robić najszerszego i przodu naramiennego? skupic sie na zębatym i czworobocznym-dół? unikać ruchu rozpietek czy jak najbardziej robic ale nie rozciągac na maxa? ogólnie na co zwrócic uwagę układając plan

mysia888 03 stycznia 2022
Ekspert odpowiada

Witaj.
Osobiście bym tutaj skupił się na obszarach, o których piszesz, czyli za mięśniu zębatym przednim, czy też czworobocznym, jego części dolnej, jako elementu tzw. aktywacji mięśni przed treningiem właściwym. A na treningu w miarę możliwości wykonywać wszystkie ćwiczenia, jeżeli nie ma ograniczeń lekarskich. Co do rozpiętek  tutaj bym polecał skorzystać z maszyn, aby wykluczyć element destabilizacji do minimum. Maszyna pozwoli Ci skupić się na mięśniu, będziesz miał większą kontrolę nad barkiem . 

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 03 stycznia 2022
0
Pytania które mogą Ciebie zainteresować
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.