SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Jak trenować po nacięciu troczka rzepki?

Witam . Piszę bo chciałem zadać małe pytanie w imieniu dobrej koleżanki . W sumie ona nie wie o tym ale chciałbym zadbać o jej formę i sylwetkę . Problem w tym że miała wykonywany zabieg przycinania troczek i ma luźną rzepkę . Boryka się z bólami w kolanie i niedługo ma wizytę u ortopedy który wykonywał jej ten zabieg . Jak poszła jakiś czas temu na siłownię to po 3 treningach zaczął się ból w lewym kolanie i pojawił się siniak od strony zewnętrznej kolana. I teraz pytanie czy są jakieś ćwiczenia, które wpływają na pośladki i uda ale nie obciążają za mocno kolana ?

DobrySamarytanin 09 grudnia 2021
Ekspert odpowiada

Witaj. 

Nacinanie troczka rzepki zazwyczaj wykonywane jest przy zabiegach rekonstrukcji rzepki w nawykowych zwichnięciach i znacznych niestabilnościach.

Pytanie, czy nacinanie było elementem zabiegów, jakie są dalej planowane w stosunku do rzepki, czy po prostu nacięcie miało umożliwić dalszą pracę funkcjonalną stawu.  W przypadku opcji nr 2, tutaj bardzo ważna jest opieka dobrego fizjoterapeuty, aby w sposób czynnościowy przywrócić stabilizację stawu kolanowego.

Jeżeli działania rehabilitacyjne nie zostaną odpowiednio wdrożone w życie treningowe twojej znajomej, to niestety sytuacja ta będzie się powtarzać, gdyż staw będzie pracował w niewłaściwych dla siebie płaszczyznach. Oznacza to, że nawet jeżeli będziemy w stanie kontynuować jakąś formę aktywności fizycznej to sama praca stawu może być nieoptymalna i w przyszłości powodować szybkie zwyrodnienia.

Polecamy również: Leczenie kolan: nowe metody i środki farmakologiczne

Co do ćwiczeń, jakie można spróbować wykonywać na pośladki, poniższy artykuł przedstawia kilka propozycji 

Polecamy również: Jak powiększyć pośladki bez zwiększania nóg? Ćwiczenia na same pośladki

Z mięśniami ud będzie nieco większy problem, gdyż zazwyczaj większość ćwiczeń, która aktywuje dobrze mięśnie czworogłowe i mięśnie dwugłowe ud będzie niestety potrzebowała pracy stawu kolanowego. Jednak tutaj koniecznie skonsultowałbym się z fizjoterapeutą. Można by było wykonywać ćwiczenia na uda w formie ćwiczeń rehabilitacyjnych, które by podnosiły możliwości stabilizacyjne kolana.

 

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 09 grudnia 2021
0
Pytania które mogą Ciebie zainteresować
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.