SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Jak stosować kreatynę w wieku 16 lat?

Witam, mam parę pytań odnośnie kreatyny. Mam 16 lat i ćwiczę od ponad roku (3 treningi w tygodniu).Chciałbym zacząć swoją przygodę z kreatyną lecz nie mam pojęcia w jaki sposób. Każdy mówi co innego i sam nie wiem co mam uważać na ten temat. Mógłby mi ktoś rozjaśnić jakie porcje, ile mam pić wody i czy lepsze jest cykliczne czy stałe przyjmowanie?

Bodzio323 25 października 2021
Ekspert odpowiada

Witaj!

Warto zaznaczyć, że kreatyna jest zupełnie bezpiecznym suplementem, nie obciąża nerek, wątroby i z pewnością nie zaszkodzi zdrowej osobie, nawet nastolatkowi. 

Faktycznie jest kilka strategii stosowania kreatyny...

Stosowanie cykliczne pozostawiłabym osobom, które potrzebują szybkiego wzrostu siły i masy, który jednak jest mniej stabilny. Może się to sprawdzać w przypadku sportów siłowych. Bardziej doświadczone osoby powinny stosować kreatynę według harmonogramu - 10 g w dni treningowe i 5 g w dni wolne od treningu przez okres 3, a nawet 4 miesięcy. W Twoim przypadku optymalna będzie stała suplementacja na poziomie 5 g dziennie i powinna ona trwać również ok. 3-4 miesięcy, po czym możesz zrobić 4-6 tygodni przerwy. W dni wolne od treningów stosuj kreatynę o dowolnej porze i naprawdę nie ma znaczenia czy będzie to rano, wieczorem, przed posiłkiem, po posiłku lub nawet razem z posiłkiem. 

W dni, które trenujesz, stosuj kreatynę zaraz po zakończonym treningu, najlepiej z odżywką typu gainer. Przykładowo 5 g kreatyny i 100 g gainera rozpuszczone w 300 ml mleka. Kreatynę monohydrat najlepiej przyjmować łyżeczką prosto do ust. 

Kreatyna nie potrzebuje żadnych transporterów, węglowodanów itp. jeśli o to także chciałbyś zapytać. 

Niżej znajdziesz jeszcze kilka ciekawostek związanych z jej wyjątkowymi właściwościami. 

Polecamy również: 10 supermocy i korzyści zdrowotnych podczas suplementacji kreatyną

Inez Gorońska Mistrzyni Polski 25 października 2021
0
Pytania które mogą Ciebie zainteresować
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.